Kronik inmeli hastalarda skapular stabilizasyon egzersizlerinin üst ekstremite spastisitesi ve motor fonksiyonu üzerine etkisi: Çift kör randomize kontrollü çalışma
Effect of scapular stabilization exercise on upper extremity spasticity and motor function in patients with chronic stroke: A double-blind randomized controlled study
- Tez No: 817451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DURAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmamızın amacı kronik inmeli hastalarda nörorehabilitasyona ek olarak uygulanan skapular stabilizasyon egzersizlerinin üst ekstremite spastisitesi ve motor fonksiyonuna olan etkisini incelemektir. Araştırmaya kronik inmeli 36 birey dahil edildi. Bireyler, basit randomizasyon yöntemi ile kontrol grubu (sadece nörorehabilitasyon uygulanan grup, n=18) ve araştırma grubu (nörorehabilitasyona ek olarak skapular stabilizasyon egzersizleri uygulanan grup, n=18) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grupta 6 haftalık rehabilitasyon programına alındı. Katılımcıların spastisite şiddetleri Modifiye Ashworth Ölçeği (MAÖ), üst ekstremite motor fonksiyonları Fugl-Meyer Üst Ekstremite Ölçeği (FM-ÜE) ve Wolf Motor Fonksiyon Testi (WMFT), bağımsızlık düzeyleri Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), günlük yaşam aktiviteleri Modifiye Barthel İndeksi (MBİ) ve yaşam kaliteleri İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (İÖYKÖ) ile değerlendirildi. Çalışma başlatılmadan önce yapılan tüm değerlendirmeler, 6 haftalık nörorehabilitasyon süreci sonunda tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the effect of scapular stabilization exercises applied in addition to neurorehabilitation on upper extremity spasticity and motor function in patients with chronic stroke. Thirty-six patients with chronic stroke were included in the study. The patients were divided into two groups, the control group (only neurorehabilitation group, n=18) and the research group (scapular stabilization exercises group in addition to neurorehabilitation, n=18) by simple randomization method. Both groups were included in a 6-week rehabilitation program. Spasticity severities were evaluated with Modified Ashworth Scale (MAS), upper extremity motor functions were evaluated with Fugl-Meyer Upper Extremity Scale (FM-UE) and Wolf Motor Function Test (WMFT), independence levels were evaluated with Functional Independence Measure (FIM), activities of daily living were evaluated with Modified Barthel Index (MBI) and quality of life were evaluated with the Stroke-Specific Quality of Life Scale (SSQoL). All evaluations were at the beginning of the study and repeated at the end of the 6-week neurorehabilitation period.