Boyun çevresi ölçümü ile hipertrigliseridemi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between neck circumference measurement and hypertriglyceridemia
- Tez No: 817459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Birinci basamak sağlık hizmetinde obezite ve buna bağlı kronik hastalık riskini belirlemede antropometrik ölçümler uygun ve maliyet etkin bir tarama yöntemidir. Bu çalışmada boyun çevresi ölçümünün metabolik sendrom komponentleri arasında olan hipertrigliseridemi (HTG) taramasında kullanılabilecek antropometrik ölçümlerden biri olduğunun gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üstü 130 (vaka:65, kontrol:65) katılımcı ile yapılmıştır. HTG tanısı olan bireyler vaka grubuna, HTG tanısı olmayan bireyler kontrol grubuna dahil edilmiş olup, iki grup arasındaki trigliserid (TG) düzeyleri ile boyun çevresi ölçüm değerleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Katılımcıların, boyun çevresi, bel çevresi, kalça çevresi, vücut ağırlığı ve boy ölçümleri ile son 6 ayda tetkik edilen laboratuvar parametreleri kaydedildi. Sonuçların istatistiksel anlamlılığı için p değeri iki yönlü olarak
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Anthropometric measurements are an appropriate and cost-effective screening method for determining the risk of obesity and related chronic diseases in primary health care. In this study, it was aimed to show that neck circumference measurement is one of the anthropometric measurements that can be used in the screening of hypertriglyceridemia, which is among the components of metabolic syndrome. Materials and Methods: The study was carried out with 130 (case:65, control:65) participants aged 18 and over who applied to the Family Medicine outpatient clinics of the Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital. Individuals with a diagnosis of hypertriglyceridemia were included in the case group, individuals without a diagnosis of hypertriglyceridemia were included in the control group, and the relationship between triglyceride levels and neck circumference measurement values between the two groups was investigated. The neck circumference, waist circumference, hip circumference, body weight and height measurements of the participants and laboratory parameters examined in the last 6 months were recorded. For the statistical significance of the results, the p value was accepted as