Boyun çevresi ile preeklampsi, süperempoze preeklampsi arasındaki korelasyon ve gebelikle ilişkili risk faktörleri
Correlation between neck circumference and preeclampsia, superimposed preeclampsia and pregnancy-related risk factors
- Tez No: 852132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL REŞAT ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
BOYUN ÇEVRESİ İLE PREEKLAMPSİ, SÜPEREMPOZE PREEKLAMPSİ ARASINDAKİ KORELASYON VE GEBELİKLE İLİŞKİLİ RİSK FAKTÖRLERİ Amaç: Gebelik, kadınların yaşantısında önemli bir dönem olup genellikle sağlıklı izlenmesine rağmen, gebelikle birlikte ortaya çıkan hastalıklardan, anne ve bebek ölümlerinin en önemli nedenlerinden biri olan gebeliğin hipertansif hastalıkları, gebeliklerin %2-8'ini komplike eden ve gebelikte sık görülen yüksek riskli bir durumdur. Türkiye'de hipertansif bozukluklar tüm anne ölümlerinin % 15.5'ini oluşturmuş olup1, preeklampsi ve süperempoze preeklampsiye bağlı gelişen morbiditenin ve mortalitenin önlenebilmesi için erken tanı konulması, yakın izlem ve tedavi gereklidir. Çalışmamızda travayda doğumun ikinci evresinde ve doğum sonrası birinci yıllarında takip edilen 18-40 yaş arasında, gebeliğinde preeklampsi, süperempoze preeklampsi tanısı almış gebelerin boyun çevresi ölçümü ile; 18-40 yaş arası bilinen herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı gebelerin boyun çevresi ölçümlerinin karşılaştırılarak boyun çevresi ölçümünün preeklampsi, süperempoze preeklampsi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma popülasyonunu Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği travayına 23.12.2021-01.05.2022 tarihleri arasında yatan 80 preeklampsi tanısı almış ve 80 sağlıklı gönüllü gebe ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan gebelerden oluşmaktadır. Çalışmada preeklampsi ve kontrol grubu gebelerinin boyun çevreleri travayda doğumun ikinci evresi esnasında ve doğum sonrası 1. yılda ölçülmüş olup gebelik dışındaki kadın populasyonunda da boyun çevresinin preeklampsi için bağımsız risk faktörü oluşturup oluşturmadığının öğrenilmesi amaçlanmıştır. Çalışma prospektif kesitsel çalışma olarak planlanmıştır ve istatistiksel hesaplamalar ve analizler için IBM SPSS Statistics 21.0 (Version21.0. Armonk, IBM Corp. IBM SPSS Statistics for Windows, Released 2012. NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p34.7cm olanlarda, olmayanlara göre preeklampsi olma riski 7.777 kat daha yüksek tespit edilmiştir. Ayrıca preeklampsi grubunda yer alan bireylerin boyun çevresi, BMI, Üre, Kreatinin, AKŞ, Trigliserid, TIT PRO, PRO 24, AST, ALT, LDH değerleri ortalaması kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Preeklampsi bireylerinin doğumdan 1 yıl sonraki boyun çevresi ortalaması 36.76±2.51, kontrol grubunda yer alan bireylerin doğumdan 1 yıl sonraki boyun çevresi ortalaması ise 33.64±1.63'tür.
Özet (Çeviri)
CORRELATION BETWEEN NECK CIRCUMFERENCE AND PREECLAMPSIA, SUPERIMPOSED PREECLAMPSIA AND PREGNANCY-RELATED RISK FACTORS Aim: Pregnancy is an important period in women's lives and although it is generally monitored in a healthy way, hypertensive diseases of pregnancy, which are one of the most important causes of maternal and infant mortality, are a high-risk condition that complicates 2-8% of pregnancies and is common in pregnancy. Hypertensive disorders accounted for 15.5% of all maternal deaths in Türkiye, and early diagnosis, close follow-up and treatment are required to prevent morbidity and mortality due to preeclampsia and superimposed preeclampsia. In our study, the aim is to compare the neck circumference measurements of the pregnant women diagnosed with preeclampsia, superimposed preeclampsia in pregnancy between the ages of 18-40 who were monitored in delivery room and first year after giving birth, with the pregnant women between the ages of 18-40 who did not have any known disease in order to evaluate whether neck circumference measurement was related to preeclampsia and superimposed preeclampsia. Tools and Methods: The study population consisted of 80 pregnant women who were diagnosed with preeclampsia and 80 healthy volunteers who were hospitalized in the Gynecology and Obstetrics Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between 12.23.2021 and 05.01.2022 and who met the criteria for inclusion in the study. In this study, the neck circumference of preeclampsia and control group pregnants was measured during labor and in the 1st postpartum year, and it was aimed to find out whether neck circumference constitutes an independent risk factor for preeclampsia in the population outside of pregnancy. The study was planned as a prospective cross-sectional study, for statistical analysis and calculations IBM SPSS. Statistics 21.0 (Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, IBM Corp. Version21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used. The statistical significance level was accepted as p34.7cm compared to those without. In addition, it was determined that the average neck circumference, BMI, Urea, Creatinine, FBS, Triglyceride, PRO, PRO 24, AST, ALT, LDH values of the individuals in the preeclampsia group were higher than the control group. The mean neck circumference of preeclampsia individuals 1 year after birth was 36.76±2.51, and the mean neck circumference of individuals in the control group 1 year after birth was 33.64±1.63.