Öğretmen liderliği ile bireysel yenilikçilik arasındaki ilişki: Kahramanmaraş ili örneği
The relationship between teacher leadership and individual innovation: The case of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 817485
  2. Yazar: EMRAH KOŞUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN HASAN ATALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmen liderliği ile bireysel yenilikçilik arasındaki ilişkiyi öğretmen görüşleri doğrultusunda ortaya koymaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile desenlenmiştir. Bu araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılı Kahramanmaraş ilinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmadaki örneklem grubu ise evren içerisinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 392 öğretmenden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplamak için Öğretmen Liderliği Ölçeği ile Bireysel Yenilikçilik ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizini yapmak için SPSS 25.0 programı ve Jamovi programının kullanıldığı çalışmada, öğretmenlerin liderlik davranışlarıyla bireysel yenilikçilik özellikleri arasındaki bağı ortaya çıkarmak için Pearson Korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca araştırmada katılımcıların liderlik düzeyleriyle bireysel yenilikçiliklerinin çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek adına Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Gruplar için t-Testi, Mann Whitney-U Testi ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Öğretmenlerin liderlik davranışları sergileme düzeyleriyle bireysel yenilikçilik özellikleri yaş ve hizmet süresi değişkenleri arasında anlamlı farklıklar bulunmuştur. Öğretmenlerin bireysel yenilikçilik düzeyi ile branş değişkeni arasında da anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin liderlik düzeyleri ile bireysel yenilikçilikleri arasındaki ilişki pozitif yönlü ve orta seviyede olduğu sonucu elde edilmiştir. Liderlik ve yenilikçilik konularında uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik bir takım öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between teacher leadership and individual innovativeness towards teacher views. The research was designed with the relational survey model, one of the quantitative research methods. The universe of the research consists of teachers working in preschool, primary, secondary and secondary education institutions affiliated to the Directorate of National Education in the province of Kahramanmaraş in the 2021-2022 academic year. The sample group in the study consists of 392 teachers selected from the universe using the simple random sampling method. Teacher Leadership Scale and Individual Innovation scale were used to collect data in the study. In the study, in which SPSS 25.0 program and Jamovi program were used to analyze the data, Pearson Correlation analysis was carried out to reveal the link between teachers' leadership behaviors and individual innovativeness characteristics. In addition, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), t-Test for Independent Groups, Mann Whitney-U Test and Kruskal Wallis-H test were used in the research to determine whether the leadership levels and individual innovativeness of the participants differ according to various variables. Significant differences were found between teachers' levels of leadership behaviors and individual innovativeness, age and length of service. It also determined that there were significant differences between the individual innovativeness level of the teachers and the branch variable. In addition, it was concluded that the relationship between teachers' leadership levels and their individual innovativeness was positive and moderate. A number of recommendations are given to practitioners and researchers on leadership and innovation.