Afazili bireylerin yakınlarının afazi bilgi düzeylerinin aile yaşamına ve bakım yüküne etkisinin incelenmesi
The impact of aphasia knowledge levels of relatives of people with aphasia on family life and care burden
  1. Tez No: 817487
  2. Yazar: PINAR AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Afazili bireylerin yakınlarının afazi hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmalarının, afazinin aile yaşamına etkisinin iyi bilinmesinin ve bakım yükü konularının önemli olduğu bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı, afazili bireylerin yakınlarının afazi hakkında sahip oldukları bilgiyi ve afazinin aile yaşamına etkisini belirlemek, yakınların afazi hakkında sahip oldukları bilginin aile yaşamı ve bakım yüküyle olan ilişkisini incelemektir. Araştırmanın verilerini toplamak için katılımcıların afazi bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla araştırmacılar tarafından oluşturulmuş Afazi Bilgi Anketi, afazinin aile yaşamına etkisini belirlemek için Afazide Aile Yaşamı Etki Ölçeği, bakım yükünün değerlendirilmesi için Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği ve Aile Bakım Verenleri için Bakım Yükü Ölçeği kullanılmıştır. Afazili bir yakına bakım veriyor olmalarına rağmen afazinin ne olduğunu bilmediğini söyleyen katılımcılar bulunmaktadır. Bununla birlikte katılımcıların afazi hakkında bilgisinin sınırlı olduğu görülmektedir. Katılımcıların afazi hakkında bilgi alma ihtiyaçları bulunmaktadır. Dil ve konuşma terapistlerinin afazili bireylerin yakınlarını sözlü ve yazılı bir biçimde sistematik olarak bilgilendirmeleri gerekmektedir. Katılımcıların afazi bilgi puanları ile aile yaşamına etki puanı ve bakım yükü puanları arasında bir ilişkiye rastlanmamış olmasına rağmen yakınların afazi hakkında sahip oldukları bilgisinin afazinin aile yaşamına ve bakım yüküne etkisine katkıda bulunan bir bileşen olduğu düşünülmektedir. Afazinin aile yaşamına olumsuz etkilerinin arttıkça bakım veren yükünün de arttığı bulunmuştur. Dil ve konuşma terapistlerinin afazili bireylerin yakınlarının afaziyle beraber yaşadıkları değişimlerin ve yakınların afazili bireye bakım veriyor olmaktan dolayı yaşadıkları bakım yükünün farkında olarak onları sürece dahil etmeleri gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that it is important for the relatives of people with aphasia to have comprehensive knowledge about aphasia, to know the impact of aphasia on family life and care burden issues. This study aims to determine the knowledge of the relatives of people with aphasia about aphasia and the impact of aphasia on family life and to examine the relationship between the knowledge of relatives about aphasia with family life and care burden. In order to collect the data for the study, the Aphasia Knowledge Survey created by the researchers was used to determine the aphasia knowledge levels of the participants, The Aphasia Measure of Life Impact was used to determine the impact of aphasia on family life, and Burden Scale for Caregivers Zarit and Burden Scale for Family Caregivers were used to assess the burden of care. Although they were caring for a relative with aphasia, some participants said they did not know what aphasia was. However, it is seen that the participants' knowledge about aphasia is limited. Participants need information about aphasia. Speech and language therapists should systematically inform the relatives of people with aphasia verbally and in written form. Although no correlation was found between the aphasia knowledge scores of the participants and the impact on family life and care burden scores, it is thought that the knowledge of relatives about aphasia is a component that contributes to the impact of aphasia on family life and care burden. It was found that as the negative impacts of aphasia on family life increased, caregiver burden also increased. It is suggested that speech and language therapists should be aware of the changes experienced by the relatives of people with aphasia and the care burden experienced by the relatives due to caring for the people with aphasia and should include them in the process.