Öğretmenlerin örgütsel adalet algı düzeyleri ile motivasyonları arasındaki ilişki: Kahramanmaraş ili örneği
The relationship between teachers' perception of organizational justice and their motivation: The example of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 817490
  2. Yazar: NEFİSE DOĞAN DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN HASAN ATALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı kamu ve özel kurumlarda çalışan öğretmenlerin örgütsel adalet düzeyleri ile öğretmen motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup ilişkisel tarama yöntemi ile modellenmiştir. Araştırmanın evreni, Kahramanmaraş'ın merkez ilçeleri olan Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde 2021-2022 yılı eğitim öğretim dönemlerinde özel ve devlet anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde çalışan 8957 öğretmenden oluşmaktadır. Örneklem oluşturulurken de“basit seçkisiz örnekleme yöntemi”kullanılarak 370 öğretmen seçilmiştir. Araştırmada örgütsel adalet ölçeği ve öğretmen motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi Jamovi 2.3.18 programı ile yapılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel adalet algı düzeyleri ile motivasyonları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için bağı ortaya çıkarmak için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca araştırmada öğretmenlerin örgütsel adalet algılarıyla motivasyonlarının çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek adına Levene's Testi Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Gruplar için t-Testi, Mann Whitney-U Testi ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre öğretmenlerin örgütsel adalet algı düzeyleri ile motivasyonları arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın okul yöneticileri açısından farkındalık oluşturacağı ve eksiklerini görmelerinde yol gösterici nitelikte olacağı öngörülmektedir. Ayrıca konu ile ilgili çalışma yapacak araştırmacılara da yol göstereceği için önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of thisresearch is toexamine there lation ship between the organizational justice levels of teachers working in public and private institutions and their teacher motivation levels. Quantitative research method was used in the study and it was modeled with the relational survey method. The universe of the research consists of 8957 teachers working in private and public kinder gartens, primary schools, secondary schools and high schools in the 2021-2022 academic year in Onikisubat and Dulkadiroğlu districts, which are the central districts of Kahramanmaraş. While collecting data, 370 teachers were selected by using the“simple random sampling method”. Organizational justice scaleand teacher motivation scale were used in the research. The analysis of the data was done with the Jamovi 2.3.18 program. Pearson Correlation analysis was conducted to reveal the relationship between teachers' organizational justice perception levels and their motivation. Inaddition, Levene's Test One-Way Analysis of Variance (ANOVA), t-Test for Independent Groups, Mann Whitney-U Test and Kruskal Wallis-H test were used in the study to determine whether the organizational justice perceptions and motivations of teachers differ according to various variables. According to the results of the study, it was determined that there is a moderately significant relationship between teachers' organizational justice perception levels and their motivation. It is predicted that the research will create awareness for school administrators and will guide them to see their deficiencies. It is also important because it will guide the researchers who will work on the subject.