Treadmill egzersizi yaptırılan sıçanlarda Aronia melanocarpa takviyesinin BDNF irisin ve preptin seviyelerine etkisi
Effect of Aronia melanocarpa supplement on BDNF irisin and preptin levels in treadmill exercise rats
- Tez No: 817489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı, treadmill egzersizleri ileAronia Melanocarpa takviyesi verilen sıçanlarda, beyin kaynaklı nörotrofik faktör, irisin ve preptin seviyelerine olan etkilerini incelemektir. Bu amaçla çalışmaya, 4-6 haftalık 200-300 gr ağırlığında toplam 32 dişi sıçan dahil edilmiştir. Çalışma grupları hiçbir uygulamanın yapılmadığı sadece rutin beslenme yapılan kontrol grubu (n:8), altı hafta boyunca haftada üç gün 30 dakika süre ile ortalama 45 cm/sn hızda treadmill egzersizi yaptırılan grup (n:8); haftada üç gün oral gavaj ile tek doz 400mg/kg/gün AroniaMelanocarpa ekstraktı verilen takviye grubu (n:8) ve hem takviye hem de treadmill uygulamalarının birlikte yapıldığı takviye+egzersiz grubu (n:8) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Deneysel çalışmanın sonunda sıçanlar dekapite edilerek kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinde beyin kaynaklı nörotrofik faktör, irisin ve preptin analizleri ELISA yöntemi ile çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmaların analizinde Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Hayvan ağırlıklarının ön test ve son test değerlendirmesinde Paired Samples t testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of treadmill exercises applied and aronia melanocarpa supplementation administered by gavage on brain-derived neurotrophic factor, irisin and preptin levels. For this purpose, a total of 32 female rats, 4-6 weeks old, weighing 200-300 g, were included in the study. The study groups were determined as the control group (n:8), where no application was made and only routine nutrition was applied, and the group that did treadmill exercise at an average speed of 45 cm/sec for 30 minutes three days a week for six weeks (n:8). The supplement group (n:8) given a single dose of 400mg/kg/day Aronia Melanocarpa extract by oral gavage three days a week, was divided into four groups as the supplement+exercise group (n:8) in which both supplementation and nutritional practices were applied. At the end of the experimental study, the rats were decapitated and blood samples were taken. Brain-derived neurotrophic factor, irisin and preptin analyzes in blood samples were studied by ELISA method. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data obtained in the research. Mann Whitney U test was used in the analysis of the comparisons between groups. Paired Samples t-test was used in the pre-test and post-test evaluation of the weights of the animals.