Total eklem artroplastisi geçiren hastalarda akut böbrek hasarı risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of acute kidney injury risk factors in patients undergoing total joint arthroplasty
  1. Tez No: 817501
  2. Yazar: HAZAL NUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN SANEM ÇAKAR TURHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA KARADAĞ ERKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Total Eklem Artroplastisi Geçiren Hastalarda Akut Böbrek Hasarı Risk Faktörlerinin Araştırılması" Amaç: Bu çalışmanın primer amacı, total eklem artroplastisi geçiren hastalarda postoperatif akut böbrek hasarı ile ilişkili risk faktörlerini belirlemektir. Bu hasta grubunun çoğunlukla ileri yaş ve komorbid hastalardan oluştuğu göz önünde bulundurulduğunda hastalarda postoperatif komplikasyonlar gelişmeden, ön görülebilir risk faktörleriyle riskli hastaları belirlemek ve bu hastaların preoperatif optimizasyonlarını yapabilmek için yol çizebilmek çalışmanın sekonder amacıdır. Gereç Yöntem: 2015-2020 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı'nda opere edilerek eklem artroplastisi geçirmiş hastalar dahil edildi. Çalışma kapsamında hastaların cinsiyet, yaş, kilo, boy, vücut kitle indeksi değerleri, sigara kullanımı, American Society of Anesthesiologist (ASA) skoru, Charlson-Comorbidity Index skoru (CCI), geçirdiği operasyon türü, cerrahi süre, introperatif hipotansiyon varlığı, anestezi yöntemi, diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, konjestif kalp yetmezliği varlığı, preoperatif anemi varlığı, preoperatif ürik asit ve albümin düzeyi, perioperatif dönemde nefrotoksik ajan kullanımı, bazal kreatinin ve glomerüler filtrasyon hızı (GFR) değerleri, perioperatif dönemde trombosit süspansiyonu, eritrosit süspansiyonu, taze donmuş plazma transfüzyonu miktarları, postoperatif 24. saat - 48. saat - taburculuktaki kreatinin, GFR değerleri ve Kidney Disesae Improving Global Outcomes (KDIGO) skorları, hastanede yatış süresi ve yoğun bakım ünitesinde yatış süreleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 1781 hasta ile başlanmış, 113 hasta kronik böbrek yetmezliği hastası olması nedeniyle, 108 hasta akut böbrek yetmezliğinde olması nedeniyle, 648 hasta verilerine ulaşılamadığı için çalışma dışı bırakılmış ve çalışmaya 912 hasta dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda 134 hastada (%14,6) ise akut böbrek hasarı (AKI) gelişimi tespit edildi.
Özet (Çeviri)
“Investigation of Acute Kidney Injury Risk Factors in Patients Undergoing Total Joint Arthroplasty”Aim: The primary aim of this study is to determine the risk factors associated with postoperative acute kidney injury in patients undergoing total joint arthroplasty. Considering that this patient group is mostly composed of advanced age and comorbid patients, the secondary aim of the study is to identify risky patients with predictable risk factors and to chart a way to make preoperative optimizations of these patients before they develop postoperative complications. Materials and Methods: Patients who underwent joint arthroplasty between 2015 and 2020 in Ankara University Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology were included. Within the scope of the study, patients' gender, age, weight, height, body mass index values, smoking, American Society of Anesthesiologist (ASA) score, Charlson-Comorbidity Index score (CCI), type of operation, duration of surgery, presence of intraoperative hypotension, anesthesia method , diabetes, hypertension, coronary artery disease, presence of congestive heart failure, presence of preoperative anemia, preoperative uric acid and albumin level, use of nephrotoxic agents in the perioperative period, basal creatinine and glomerular filtration rate (GFR) values, platelet suspension in the perioperative period, erythrocyte suspension, Amounts of fresh frozen plasma transfusions, postoperative creatinine at 24 hours - 48 hours - discharge, GFR values and Kidney Disesae Improving Global Outcomes (KDIGO) scores, length of hospital stay and length of stay in the intensive care unit were evaluated. Results: The study was initiated with 1781 patients, 113 patients were excluded due to chronic kidney failure, 108 patients were due to acute kidney failure, 648 patients were excluded because their data could not be reached, and 912 patients were included in the study. As a result of the study, the development of acute kidney injury (AKI) was detected in 134 patients (14.6%).