Total diz artroplastisi sonrası uygulanan manuel lenf drenajının ağrı, ödem, fonksiyonellik, kinezyofobi ve kan laktat seviyesi üzerine olan etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of manual lymphatic drainage applied after total knee arthroplasty on pain, edema, functionality, kinesiophobia and blood lactate level
- Tez No: 728085
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM, PROF. DR. YEŞİM BAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada total diz artroplasti (TDA) cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif rehabilitasyon protokolüne ek olarak uygulanan manuel lenf drenajı (MLD) tekniğinin postoperatif akut ve subakut dönemdeki ağrı, ödem, fonksiyonellik, kinezyofobi ve kan laktat seviyesi üzerine olan etkinliği araştırıldı. Hastalar aktivite ağrısı, vücut kitle indeksi ve yaş kriterlerine göre tabakalama ile 2 gruba ayrıldı. Her iki gruba da postoperatif 1. günden itibaren rehabilitasyon protokolü uygulandı. Gruplardan birine ise bu protokole ek olarak MLD uygulandı. Gruplar taburculuk sonrasında ev programı ile 6 hafta boyunca takip edildi. Ağrı seviyesi, ağrı eşiği, ödem, diz fleksiyon açısı, fonksiyonellik, kinezyofobi, yürüme mesafesi, yaşam kalitesi, laktat dehidrogenaz (LDH) seviyesi değerlendirildi. Hastalar preoperatif, postoperatif akut süreçte ve 6. haftada değerlendirildi. MLD grubunda ağrı parametrelerinde, ağrı eşiğinde, diz fleksiyonunda ve kinezyofobideki postoperatif akut dönemde başlayan ve 6. haftada iyileşme kontrol grubundan daha fazlaydı (p0.05), fonksiyonellik ve yaşam kalitesi değerleri 6.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficacy of the manual lymph drainage (MLD) technique applied in addition to the postoperative rehabilitation protocol in patients undergoing total knee arthroplasty (TKA) surgery, on pain, edema, functionality, kinesiophobia, and blood lactate level was investigated in the acute and subacute postoperative period. Patients were randomly divided into 2 groups stratified according to activity pain, body mass index and age criteria. Rehabilitation protocol was applied to both groups from the first postoperative day. MLD was applied to one of the group. The groups were followed up with a home program for 6 weeks after discharge. Pain level, pain threshold, edema, knee flexion angle, functionality, kinesiophobia, walking distance, quality of life, lactate dehydrogenase (LDH) level was evaluated. The patients were evaluated preoperatively, in the acute postoperative period and at 6th week.