Kırsal bölgedeki ilköğretim paydaşlarının uzaktan eğitimde destek hizmetlerine yönelik ihtiyaç analizi
Needs analysis of primary education stakeholders in rural areas for support services in distance education
  1. Tez No: 817502
  2. Yazar: GÜL ÖZER TAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM GENÇ KUMTEPE, ÖĞR. GÖR. ABDULLAH SAYKILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma, Ege Bölgesi'ndeki bir ilin MEB'e bağlı kırsal bölge ilköğretim okullarındaki öğrenci, öğretmen, idareci ve velilerin COVID-19 pandemisi sürecinde uygulanan uzaktan eğitimde destek hizmetlerine yönelik ihtiyaç analizini yansıtmaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden keşfedici durum çalışmasına göre desenlenmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanmıştır. Katılımcı belirlenmesinde erişilebilir uygunluk örneklemesinden ve maksimum çeşitlilik örneklemesinden yararlanılmıştır. Araştırma kırsal bölgedeki dokuz farklı okuldan 45 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerin dökümü alındıktan sonra elde edilen veriler tümdengelimsel içerik analizi metodu ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları incelendiğinde uzaktan eğitime katılım düzeyi kırsal bölgelerde genel olarak düşük kalmış, teknolojik cihaz ve internet altyapısı eksikliği, motivasyon kaybı gibi nedenlerle derslere katılımın düştüğü ifade edilmiştir. Öğrenciler dijital uçurum ile başa çıkmaya çalışırken EBA altyapısı kaynaklı sorunlarla da yüzleşmiş, hazırbulunuşluk düzeylerindeki farklılık onları zorlamış ve teknik desteğe ihtiyaçları olduğu dile getirilmiştir. Öğrenciler başta olmak üzere tüm paydaşlarda süreç içinde motivasyon kaybı ve sosyal izolasyon hissi yaşandığı, aile desteğine, rehberliğe ihtiyaç duyulduğu ve okul ortamına özlem duygusunun arttığı ifade edilmiştir. Araştırmanın sonunda Milli Eğitim Bakanlığı'na, eğitim paydaşlarına ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research reflects the needs analysis of students, teachers, administrators and parents in rural primary schools of a province in the Aegean Region affiliated to the Ministry of National Education for support services in distance education implemented during the COVID-19 pandemic process. The research was designed according to an exploratory case study from qualitative research methods. Data were collected through semi-structured interview questions. Accessible convenience sampling and maximum diversity sampling were used to identify participants. The research was conducted with 45 participants from nine different schools in rural areas. After the interviews were transcribed, the data obtained were analyzed by content analysis method. When the findings of the research are analyzed, it is seen that the level of participation in distance education was generally low in rural areas, and it was stated that participation in the courses decreased due to reasons such as lack of technological devices and internet infrastructure and loss of motivation. While trying to cope with the digital divide, students also faced problems arising from the EBA infrastructure, the difference in their level of readiness challenged them and they expressed that they needed technical support. It was stated that all stakeholders, especially students, experienced loss of motivation and a sense of social isolation during the process, needed family support and guidance, and felt a sense of longing for the school environment. At the end of the study, recommendations were presented to the Ministry of National Education, education stakeholders and researchers.