Malatya'da kırsal bir bölgede ergenlik dönemindeki gençlere yönelik şiddet ve etkileyen faktörler
Violence toward the young at adolescent period in a rural area of Malatya province and related factors
- Tez No: 266939
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı kırsal bir bölgede ergenlik dönemindeki gençlerin evde, okulda, sokakta maruz kaldığı şiddeti tespit etmek, şiddetle sosyo-demografik özellikler, benlik saygısı düzeyi ve boyun eğici davranış özellikleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Malatyanın kırsal bir bölgesi olan Hekimhan ilçe merkezi dışında iki küme ilavesi ile üç kümede yapılan kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırma evreninden yerleşim birimlerinin nüfuslarıyla orantılı olarak tabakalı örnekleme yöntemiyle 410 ergen üzerinde yapılmıştır. Araştırmacı gözetiminde anket uygulaması gerçekleştirilmiştir.Araştırma kapsamına giren ergenlerin %60.2'si erkek, %39.8'i kızlardan oluşmaktadır. Ergenlerin %53.7'si 14-16 yaşları arasında, %23.7' si 13 yaş altında, %22.7'si ise 17 yaş üzerinde ergenlerden oluşmuştur. Ergenlerin %66.3'ü lise döneminde, %33.7'si ilköğretim dönemindedir.Ergenlerin %41.5'i evde bir ve daha fazla kez fiziksel şiddete, %55.2'si ise bir ve daha fazla kez psikolojik şiddete maruz kaldıklarını ifade etmiştir. Okulda bir ve daha fazla kez fiziksel şiddete maruz kalan ergenlerin oranı %42.2, en az bir kez psikolojik şiddete maruz kaldıklarını ifade edenlerin oranı ise %58.1'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the violence the young at adolescent period in a rural area exposed to at home, school, street and to research the relationship between the violence and socio-demographic features, self-esteem level and sublime behavioral features.A cross-sectional research was carried out in three sets by the addition of two sets from rural areas of Hekimhan district center of Malatya province This research was carried out on 410 adolescents by the stratified sampling method with the proportional of settlement populations. The questionnaire has been conducted in the supervision of the researcher.60.2% of adolescents who were participated in this study was male and 39.8% was female. Of all the adolescents surveyed, 53.7% are between ages 14-16, 23.7% are under the age of 13, and 22.7% are over the age of 17. 66.3% of the adolescent are at high school level, and 33.7% are at primary school level.41.5% of the adolescents expressed that they had subjected to physical violence at home one or more times, and 55.2% expressed they had subjected to psychological violence at home one or more times. The percentage of adolescents? subjected to physical violence at school one or more times is 42.2%, and that of adolescents subjected to psychological violence at school at least once is 58.1%.