Çok kutupluluğun ekonomik büyümeye etkisi: Ülkeler arası bir analiz
The impact of multipolarity on economic growth: A cross-country analysis
- Tez No: 817514
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER GÜNSOY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 197
Özet
Değişen dünya düzeniyle birlikte ön plana çıkmaya başlayan“çok kutupluluk”kavramı yavaş yavaş literatürdeki yerini almaya başlamıştır. Yeni bir kavram olan çok kutupluluğun ekonomik büyümeyle olan ilişkisinin araştırılması yaşanan bu dönüşümün dünya ekonomisini ne yönde etkileyeceğine dair fikirler edinilmesine fayda sağlayacaktır. Bu çalışmada da bu amaca yönelik olarak ekonomik çok kutupluluğun büyüme üzerine etkisi incelenmektedir. Bu kapsamda, 57 ülkenin 2000-2019 dönemi veri setiyle ekonomik çok kutupluluk ve büyüme arasındaki ilişki panel AMG (Augmented mean group estimator) yöntemi ile araştırılmıştır. Ekonometrik model oluşturulurken bağımlı değişken olarak ekonomik büyüme; bağımsız değişken olarak ise çok kutupluluk endeksi, emek, sermaye ve patent başvuruları seçilmiştir. Analiz bulguları emek, sermaye ve patent başvurularının ekonomik büyümeyi istatistiki olarak anlamlı ve pozitif yönde; çok kutupluluk endeksinin ise ekonomik büyümeyi istatistiki olarak anlamlı ve negatif yönde etkilediği görülmüştür. Bu bulgu, endeks değerinin azaldıkça yani çok kutupluluğun derecesi arttıkça büyümenin arttığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of“multipolarity”, which started to come to the fore with the changing world order, gradually began to take its place in the literature. Investigating the relationship of multipolarity, which is a new concept, with economic growth will help to gain ideas about how this transformation will affect the world economy. In this study, the effect of economic multipolarity on growth is examined for this purpose. In this context, the relationship between economic multipolarity and growth in the 2000- 2019 period data set of 57 countries was investigated with the panel AMG (Augmented mean group estimator) method. Economic growth as the dependent variable while creating the econometric model; Multipolarity index, labor, capital and patent applications were chosen as independent variables. Analysis findings indicate that labor, capital and patent applications have statistically significant and positive effect on economic growth; On the other hand, it was seen that the multipolarity index had a statistically significant and negative effect on economic growth. This finding reveals that as the index value decreases, that is, as the degree of multipolarity increases, the growth increases.