Türkiye'deki yumuşak güç aktiviteleri üzerinden bir kamu diplomasisi aracı olarak Yunus Emre Enstitüsü
Yunus Emre Institute as a public diplomacy tool on soft power activities in Turkey
  1. Tez No: 782607
  2. Yazar: ELİF NİSA DİLARAY KARAKOYUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Küreselleşme ve iki kutupluluğun sona ermesi gibi sebeplere dayalı olarak uluslararası ilişkilerde gücün doğası ve yapısında yaşanan dönüşümlerin en belirgin sonuçlarından bir tanesi yumuşak güç konseptine geçilmiş olmasıdır. Bu konsept dahilinde devletler arası çevreleme öğretilerindeki askeri ve ekonomik caydırıcılık yerini, toplumlar arası ilişkilerde ikna ve beceri sanatına bırakmıştır. Politika uygulayıcıların tek araç olarak gördüğü güç, toplumların kimlik ve kültür inşası üzerine revize edilerek bilhassa kültür süjesi üzerinden yaşadığı eksen kayması ile farklı bir boyut kazanmıştır. Bu noktada ülkeler kendilerini güç bakımından uluslararası arenada ispatlamak, karşı devletlerce kabul görmek ve mevcut konumlarını güçlendirmek gayesiyle farklı girişimlerde bulunmaya başlamışlardır. Bu girişimler eskiden çoğunlukla fiziksel boyutu (sert güç) ve geleneksel diplomasi araçları ile yapılırken, yakın dönemlerde bunların tamamlayıcısı olarak yumuşak güç ve kamu diplomasisine yönelmek suretiyle gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Diğer ülkelere nazaran bu diplomasi ile daha geç tanışan Türkiye, deyim yerindeyse aradaki açığı kapatmak adına küresel düzlemde etkili bir güç ve prestij olma yolunda büyük çaba sarf etmekte, güç bileşkesini de yumuşak gücün enstrümanları üzerine tesis etmektedir. İzlediği aktif politikalar ile görünürlüğü giderek artan Türkiye, uluslararası arenada merak edilerek, yakından takip edilen ve örnek alınan bir ülke olma gayeleriyle de bu beklenti çerçevesinde yaşadığı dönüşümü, Türk yumuşak gücünün kamu diplomasisi üzerindeki etkisini ve ileriye dönük hedeflerinde izleyeceği stratejilerini, kurumlar aracılığı ile planlamaktadır. Nitekim Yunus Emre Enstitüsü de bu kurumlardan bir tanesidir. Türkiye'nin ilk kültür enstitüsü olma özelliği gösteren kurum, benimsediği çift yönlü asimetrik ve enformasyon modeli ile ulusal ve uluslararası alanlarda gerçekleştirdiği çok çeşitli faaliyetler bünyesinde Türkiye'nin bu misyonuna hizmet etme amacını taşımaktadır. Bu çalışmada, Yunus Emre Enstitüsü'nün söz konusu amacı yerine getirip getirmediği ve sonuçta bir kamu diplomasi aracı olarak ne derece etkili bir kurumsal aktör olduğu araştırılmıştır. Netrografik çalışma yöntemi ile elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucu, Enstitünün Türk dilinin ve kültürünün yayılmasına ilişkin elde ettiği başarılarının yanı sıra eleştirilmeye ve geliştirilmeye açık yönlerinin de olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most obvious results of the complicated transformations in the nature and structure of power in international relations, based on reasons such as globalization and the end of bipolarity, is the transition to the concept of soft power. According to this concept, military and economic deterrence in interstate containment doctrines give place to the art of persuasion and skill in intercommunal relations. By revising the construction of identity and culture in societies, power, which policy practitioners see as the only tool, has taken on a new dimension, particularly with the axis shift experienced through the cultural subject. At this point, countries started to attempt new ventures to prove themselves internationally in terms of strength, acceptance by opposing states, and strengthening their current positions. While these initiatives were mostly made with the physical dimension (violence) and traditional diplomacy tools in the past, in recent times, they have turned to soft power and public diplomacy as a complement to these. Turkey, which came to terms with this mode of diplomacy later than other countries, is making strides toward becoming an effective power and prestige on the global stage, so to speak, by building the resultant power on the instruments of this power. Increasing its visibility with the active policies it pursues, Turkey, with the aim of becoming a country that is closely followed and taken as an example by being curious in the international arena, will share the transformation it has experienced within the framework of this expectation, the impact of Turkish soft power on public diplomacy, and the strategies it will follow in achieving its future goals through the institutions it is planning. The Yunus Emre Institution is most likely one of these institutions. The institution, which is the first cultural institute in Turkey, aims to serve this mission of Turkey within the scope of the various activities it carries out in the national and international fields with the bidirectional asymmetric information model it has adopted. In this study, it has been investigated whether Yunus Emre Enstitüsü fulfils this purpose and how effective it is as an institutional actor and a public diplomacy tool. As a result of the evaluation of the findings obtained by the netrographic study method, it has been determined that the Institute has aspects that are open to criticism and development, as well as the successes it has achieved in the spread of the Turkish language and culture.