Gelir unsurlarında devamlılık niteliği
Continuity in the elements of income
  1. Tez No: 817535
  2. Yazar: ASLI ELVAN KATİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gelir Vergisi Kanunu'na göre gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tabi olup gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içerisinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır. Verginin konusunun bu şekilde belirlenmesine karşın kanunda gelire ilişkin bir tanım mevcut değildir. Bu çalışmada öncelikle gelirin tanımına değinilmiş ve çalışmanın amacı doğrultusunda bu tanımda devamlılığın ne derecede yer bulduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Yine kanuni bir tanımı bulunmayan devamlılık ve arızilik kavramları açıklandıktan sonra devamlılık kavramının vergi mevzuatındaki yerine değinilmiştir. Çalışma kapsamında devamlılık asıl olarak GVK'nin gelir unsurlarının tespitine ilişkin hükümleri bakımından ele alınmıştır. Devamlılığın gelir unsurunun tespiti bakımından önem arz ettiği faaliyetler belirlenmiştir. İdarenin ve yargının söz konusu faaliyetlerin devamlı sayılması için getirdiği ölçütlerle birlikte uygulamadaki durum tespit edilmiştir. Son olarak, devamlılığın kanuni bir tanımının yapılıp yapılamayacağı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the Income Tax Law, the income of natural persons is subject to income tax and income is the net amount of earnings and revenues obtained by a natural person within a calendar year. Although the subject of the tax is determined in this regard, there is no definition of income in the law. In this study, first of all, it has been tried to define income and to determine the extent to which continuity is included in this definition in line with the purpose of the study. Again, after explaining the concepts of continuity and transitoriness, which do not have a legal definition, the importance of the concept of continuity in the tax legislation is mentioned. Within the scope of the study, continuity is mainly discussed in terms of the provisions of the Income Tax Law regarding the determination of income components. The activities for which continuity is important in terms of the determination of the element of income are determined. The situation in practice has been determined together with the criteria introduced by the administration and the judiciary for these activities to be considered as continuous. Finally, it is discussed whether a legal definition of continuity can be made.