Yenilenebilir enerji kaynaklarının kamuda yaygınlaştırılması: Eskişehir Tepebaşı Belediyesi örneği
Promotion of renewable energy resources in the public sector: Eskişehir Tepebaşı Municipality practices
- Tez No: 817539
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Evlerimizin ısınması, aydınlatılması, sosyal ihtiyaçlarımızın karşılanması, üretim, taşımacılık gibi çeşitli sektörlerin ana girdisi olan enerji, ülkelerin kalkınması, ekonomik büyümenin ve refah seviyesinin göstergelerinden biri olup, modern dünyanın hayati bir parçasıdır. Enerji talebinin her geçen gün artması ile sürdürülebilir enerji kaynaklarının öneminin arttığı ve özellikle dışa bağımlı olan ülkeler için enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinin hayati önem taşıdığı belirtilmektedir. Son yıllarda artan nüfus, ekonomik gelişmeler, enerji ihtiyacının artması ve iklim değişikliği gibi nedenler ile yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim hızlanmıştır. Bu çalışmada; enerji kavramı, yenilenemeyen ve yenilenebilir enerji kaynakları incelenmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarını kamuda yaygınlaştırılması için Türkiye'nin çeşitli şehirlerde gerçekleştirilen uygulamalar ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nin örnek uygulamaları değerlendirilmektedir. Yerel yönetimlerin sürdürülebilir enerji politikalarının oluşturulmasında ve uygulanmasında ne tür bir rol üstlenebileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heating and lighting of our homes, production, and transportation sectors, as well as our social needs are all among the inputs of energy, which is a vital part of the modern world and one of the indicators of a country's development, economic growth, and welfare. With the exacerbated demand for energy, the importance of sustainable energy sources has increased. It is emphasized that diversification of energy sources is extremely important, especially for countries dependent on foreign energy sources. In recent years, the increased population, economic development, greater energy demand, and climate change, accelerated the focus towards the renewable energy sources. In this study, the concept of energy as well as both renewable and nonrenewable energy sources are examined. It also looks at the applications carried out in various cities of Turkey for the promotion of renewable energy sources in the public sector and evaluates the exemplary practices of Tepebaşı Municipality in Eskişehir. The study explores the role that local governments can play in creating and implementing sustainable energy policies.