Uluslararası güvenlikte siber dengeleme
Cyber balancing in international security
- Tez No: 817548
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Teknolojinin ilerlemesi ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla uluslararası platformdaki aktörlerden, gerek devletler gerekse uluslararası işbirlikleri siber alana yönelik yapılanmalar geliştirmeye ve politikalar üretmeye mecbur kalmışlardır. Kötü amaçlı kullanıldığında siber alan, devletler açısından hayati öneme sahip tehlikeler barındırmaktadır. Özellikle geleneksel savaşların devletler için ciddi maddi yükümlülükler gerektirmesine rağmen; çeşitli siber saldırılarla bir devlete zarar vermenin yolunun, son derece cüzi gereklilikler içermesi, siber saldırıları cazip hale getirmektedir. Üstelik kimi zaman bu asgari şartların sağlanmasıyla yapılacak siber saldırılar, devletler için geleneksel savaşlardan daha tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Bu tehlikeler zamanla siber alanda da devletler için büyük bir güvenlik endişesi yaratmıştır. Bu gelişmelerle siber alan, devletlerin egemenliklerini ve güvenliklerini korumaları gereken bir platform halini alarak uluslararası güvenliğin önemli konularından biri haline gelmiştir. Bu çalışmada siber alan, güç dengesi kavramıyla beraber değerlendirilecek, uluslararası platformdaki aktörlerin, siber alandaki davranışları ve politikaları ele alınacaktır. Aktörlerin ülkeler ve işbirlikleri çerçevesinde temel yapılanmalarına yer verilecek; ardından siber alanda gerçekleşen temel olaylar ele alınacaktır. Nihai bir genel değerlendirme ile siber alanda aktörler arasında bir siber dengeleme arayışının olup olmadığına dair bir sonuca ulaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology and the widespread use of the internet, both the states and international collaborations from the actors in the international platform were obliged to develop structures and produce policies for the cyberspace. When used maliciously, cyberspace contains vital dangers for states. Although traditional wars require serious financial obligations for states; The fact that the way to harm a state with various cyber-attacks contains extremely low requirements makes cyber-attacks attractive. Moreover, sometimes cyber attacks that will be carried out by providing these minimum conditions can cause more dangerous results for states than traditional wars. These dangers have created a great security concern for states in the cyber field over time. With these developments, cyber space has become one of the important issues of international security by becoming a platform where states must protect their sovereignty and security. In this study, the cyber space will be evaluated together with the concept of balance of power, and the behaviors and policies of the actors in the international platform will be discussed. The basic structuring of the actors within the framework of countries and collaborations will be included; Then, the main events taking place in the cyber space will be discussed. With a final overall assessment, a conclusion will be reached on whether there is a search for cyber balancing among the actors in the cyber space.