Trikotillomani tanısı olan ergenlerde dürtüsellik: Klinik ve nöropsikolojik özelliklerin incelenmesi
Impulsivity in adolescents diagnosed with trichotillomania: Evaluation of clinical and neuropsychological characteristics
  1. Tez No: 817547
  2. Yazar: HANDE GÜNAL OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Trikotillomani (TTM), saç/kıl kaybı veya incelmesi ile birlikte işlevsellikte bozulma ile sonuçlanabilecek tekrarlayıcı saç/kıl çekme davranışı ile karakterize psikiyatrik bir hastalıktır. TTM'nin etiyopatogenezine yönelik çalışmalarda, dürtüselliğin potansiyel bir“nörobilişsel endofenotip”olarak araştırıldığı görülmektedir. Buna karşın TTM tanısı konan çocuk ve ergenlerde dürtüselliğin değerlendirildiği çalışma oldukça kısıtlıdır. Bu çalışma TTM tanısı konan ergenler ve sağlıklı kontrol gruplarında dürtüselliğin farklı boyutlarını içeren klinik ve nöropsikolojik özellikleri karşılaştırmak ve dürtüsellik ile TTM şiddeti ve eşlik eden anksiyete ve depresyon belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 12-18 yaş arasında, TTM tanısı konan 23 kız ergen ve herhangi bir psikiyatrik hastalık tanısı almayan 20 kız ergen oluşturmaktadır. Tüm katılımcılar Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği-Yenilenmiş Çocuk Formu (ÇADÖ-Y), Barratt Dürtüsellik Ölçeği-Kısa (BDÖ-K) ve Massachusetts Genel Hastane Saç/Kıl Yolma Ölçeği'ni (MGH-SY) doldurmuş, araştırma grubunda eşlik eden psikiyatrik hastalıkları belirlemek ve kontrol grubunda psikiyatrik hastalık tanısını dışlamak için klinisyen tarafından K-SADS-PL uygulanmıştır. Çalışmaya katılan ergenlerin tümünde dürtüsellik Eriksen Flanker Testi, Dur Sinyali Tepki Süresi (DSTS) Testi, Yap/Yapma Testi ve Balon Analog Risk Testi (BART) ile davranışsal olarak değerlendirilmiştir. TTM tanısı konan ergenlerde kontrol grubuna göre klinik olarak değerlendirilen dürtüsellik düzeyi ile anksiyete ve depresyon belirtilerinin daha yüksek olduğu, bu ergenlerin dürtüselliğin farklı boyutlarını değerlendiren davranışsal görevlerde (DSTS Testi ve BART) daha kötü bir performans sergiledikleri ve sosyal anksiyete belirtilerinin TTM şiddetini yordadığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları TTM'nin nörobilişsel özelliklerinin daha iyi anlaşılması için dürtüselliğin farklı boyutlarının incelenmesinin önemli olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Trichotillomania (TTM) is a psychiatric disease characterized by repetitive hair pulling behavior that leading to hair loss or thinning and impaired functionality. An evaluation of body literature reveals that impulsivity is frequently investigated as a potential“neurocognitive endophenotype”. However, there are very few empirical studies investigating impulsivity in child and adolescents with TTM. This study is designed as a cross-sectional case-control study to compare the clinical and neuropsychological features of impulsivity in adolescents with TTM and healthy control groups and to evaluate the relationship between impulsivity and TTM and accompanying anxiety and depression symptoms. The sample of the study consisted of 43 adolescents aged 12-18 years, 23 with TTM and 20 healthy controls. All participants filled in the Sociodemographic Data Form, the Revised Children's Anxiety and Depression Scale Child Version (RCADS-CV), Barratt Impulsiveness Scale-Brief (BIS-B) and Massachusetts General Hospital Hairpulling Scale (MGH-HPS). K-SADS-PL was implemented by the clinician as a standart diagnostic tool to assess the comorbid psychiatric diseases in the case group and to exclude the psychiatric disease in the healthy control group. The impulsivity of all adolescents was assessed behaviorally by using Eriksen Flanker Task, Stop Signal Reaction Time Task, Go/ No Go Task and Balloon Analog Risk Test (BART). Results showed that the adolescents with TTM, controlling for age, reported higher levels of anxiety and depression symptoms and impulsivity on self-reported measures and performed worse behavioral tasks (Stop Signal Reaction Time and BART) compared to healthy controls and social anxiety symptoms predicted TTM severity..The findings of this study suggest that different dimensions of impulsivity should be evaluated in order to better understand the neurocognitive aspects of TTM