Akciğer kanserinin alt tiplerinde ilaç etkileşim mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of drug interaction mechanisms in lung cancer subtypes
  1. Tez No: 817578
  2. Yazar: MAHMUT DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Dünyada en ölümcül kanserleri sıralamasında üstlerde olan akciğer kanserinin küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tipi için hedefe yönelik tedavilerden olan proteozomal otofaji inhibitörleri ve lizozomal otofaji inhibitörleriyle ilgili moleküler çalışma oldukça azdır. Klinikte en çok kullanılan ilaçlardan Sisplatin'in toksisitesinin yüksek, klinik başarısının düşüklüğü bizi bu araştırmaya yönlendirmiştir. Yeni moleküllerden lizozomal otofaji inhibitörü IITZ-01 ve HSP-90β selektif proteozomal otofaji inhibitörü olan KUNB31'in A549 KHDAK hücre hattı üzerinde toksik etkilerinin kapsamlı anlaşılması için moleküler düzeyde araştırılması çalışmanın amacıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada materyallerimizi yeni moleküllerden IITZ-01 ve KUNB31 oluşturmaktadır. Yapılan çalışma ile bu moleküllerin sitotoksik etkisi 48 saatlik tedavi sonrasında ve IC 50 konsantrasyonları MTT yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Moleküler düzeydeki etkilerinin belirlenmesi için ise sinyal yolaklarındaki gen ekspresyonları RT-qPCR ile birlikte hücre döngüsü ve Anneksin-V analizlerinin belirlendiği flow sitometri cihazı ile belirlenmiştir. Bulgular: KUNB31 molekülünün 48. saatte 50 μm'da % canlılık değerleri en düşük %94 olduğu için çalışmadan çıkarılma kararı verilmiştir. IITZ-01'in IC 50 değeri 48.
Özet (Çeviri)
Aim: There is not enough molecular research in targeted therapies for the non- small cell lung cancer type of lung cancer, which is the most common and deadliest cancer in the world. The number of molecular studies on proteosomal autophagy inhibitors and lysosomal autophagy inhibitors, which are among these targeted therapies, is very few. The high toxicity of Cisplatin, one of the most used drugs in the clinic, and the low clinical success led us to this research. The aim of the study is to investigate the toxic effects of the new molecules lysosomal autophagy inhibitor IITZ-01 and HSP-90β selective proteosomal autophagy inhibitor KUNB31 on the non-small cell lung cancer cell line A549 in a comprehensive and mechanistic way to understand the toxic effects at the molecular level. Materials and Methods: In our research, our materials are composed of new molecules, lysosomal autophagy inhibitor IITZ-01 and HSP-90β selective proteosomal autophagy inhibitor. In the study, the cytotoxic effect of these molecules was determined after 48 hours of treatment and IC 50 concentrations were determined using the MTT method. In order to determine the effects at the molecular level, the gene expressions in the signaling pathways were determined by RT-qPCR, as well as the flow cytometry device, in which cell cycle and Annexin-V analyzes were determined. Results: It was decided to exclude the KUNB31 molecule from the study, since its % viability values were at least 94% at 50 mm at 48th hour.