Osteosarkomda ilaç etkileşim mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of drug interaction mechanisms in osteosarcoma
  1. Tez No: 817579
  2. Yazar: MİNE ÖZCAN DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çocuklarda ve genç erişkinlerde en sık görülen primer malign kemik tümörü olan osteosarkom için hedefe yönelik tedaviler ile ilgili yeterli moleküler çalışma yoktur. Klasik tedavi protokolleri toksik ve kısa sürede direnç geliştiren yolaklar olduğundan artık yeni tedavi protokolleri aranmaktadır. Bu protokollerden hedefe yönelik tedaviler birçok hücreyi ilgilendiren moleküler şaperon ailesine ve lizozomal otofaji yıkım yolaklarına odaklanmıştır. Çalışmada amacımız antitümoral etkinliği bilinen moleküler şaperon üyesi olan HSP-90β (ısı şok proteini-90β) selektif inhibitör KUNB31, lizozomal otofaji ve deubikuitinaz enzim inhibitörü olan IITZ-01'in osteosarkom hücre hattı Saos-2 üzerindeki moleküler düzeyde etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda Saos-2 hücre hattı, lizozomal otofaji inhibitörü IITZ-01 ve HSP-90β selektif inhibitör KUNB31 kullanılmıştır. Bu moleküllerin sitotoksik etkisi ve IC50 konsantrasyonları 48 saatlik uygulama sonrasında, MTT yöntemi aracılığıyla belirlenmiştir. Moleküler düzeydeki etkilerinin belirlenmesi için RT-qPCR ile cDNA (komplementer deoksiribonükleik asit) sentezlenmiştir ve apoptozun belirlenmesinde anneksin-V analizlerinin yapıldığı flow sitometri cihazı kullanılmıştır. Bulgular: KUNB31 molekülünün 48. saatte 10 μM'de % canlılık değerleri en düşük %94 olduğu için etkili bulunmamış ve çalışmadan çıkarma kararı alınmıştır. IITZ-01' in IC50 değeri 48.
Özet (Çeviri)
Aim: There are insufficient molecular studies on targeted therapies for osteosarcoma, which is the most common primary malignant bone tumor in children and young adults. Since classical treatment protocols are toxic and cause resistance in a short time, new treatment protocols are now sought. Targeted therapies from these protocols have focused on the molecular chaperone family of many cells and lysosomal autophagy degradation pathways. Our aim in this study is to investigate the molecular level effects of HSP-90β selective inhibitor KUNB31, a molecular chaperone member with known antitumoral activity, and IITZ-01, a lysosomal autophagy and deubiquitinase enzyme inhibitor, on the osteosarcoma cell line Saos-2. Materials and Methods: In our study, Saos-2 cell line, lysosomal autophagy inhibitor IITZ-01 and HSP-90β selective inhibitor KUNB31 were used. The cytotoxic effect and IC50 concentrations of these molecules were determined by the MTT method after 48 hours of administration. In order to determine the effects at the molecular level, cDNA was synthesized by RT-qPCR and flow cytometry device, in which annexin-V analyzes were performed, was used to determine apoptosis. Results: Since the KUNB31 molecule had a minimum 94% viability at 10 μM at 48 hours, it was not found to be effective and it was decided to exclude it from the study.