Migrenli hastalarda YKL-40/kitinaz 3 benzeri protein 1 ile tiyol-disülfit homeostazının araştırılması
In patients with migraine YKL-40/chitinase 3 like protein 1 with thiole-disülfide investigation of homeostasis
  1. Tez No: 817594
  2. Yazar: FİRDEVS EMEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Migren hastalığı, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen en sık rastlanan baş ağrısı türüdür. Bu klinik araştırmada, YKL-40 ve tiyol-disülfit homeostazi parametrelerini auralı ve aurasız migren hastalarının serumlarında ölçerek, hastalığın şiddeti ve seyri arasında ilişkili olup olmadığını araştırmayı hedefledik. 4 auralı, 37 aurasız migrenli hasta ve 40 gönüllü sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Ölçülen parametrelerden YKL 40, Disülfit, Total tiyol ölçümleri kontrole göre anlamlı derecede düşük bulunurken, ölçülen Natif tiyol, Disülfit/Ntiyol, Disülfit/Total tiyol, Ntiyol/Total tiyol değerleri hasta ve kontrol grubunun karşılaştırılması sonucunda gruplar arasında herhangi bir anlamlı bir fark bulunamamıştır. Aynı zamanda her gruptaki parametreler arasında da önemli negatif ve pozitif korelasyonlar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Migraine is the most common type of headache that negatively affects quality of life. In this clinical study, we aimed to measure the YKL-40 and thiol-disulfide homeostasis parameters in the sera of migraine patients with and without aura, to investigate whether there is a correlation between the severity and course of the disease. 4 patients with aura, 37 patients with migraine without aura and 40 healthy volunteers were included in the study. While YKL 40, Disulfite, Total thiol measurements of the measured parameters were found to be significantly lower than the control, no significant difference was found between the groups as a result of the comparison of the measured Native thiol, Disulfite/Nthiol, Disulfite/Total thiol, Nthiol/Total thiol values between the patient and control groups. At the same time, significant negative and positive correlations were detected between the parameters in each group.