Kalça ve diz osteoartritli hastalarda ağrı ile başetme stratejileri, fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of pain coping strategies, functional level and quality of life in patients with hip and knee osteoarthritis
  1. Tez No: 817597
  2. Yazar: BEYZA MALKOÇO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Kalça ve diz osteoartritli (OA) hastalarda ağrı ile başetme stratejilerini belirlemek, başetme stratejileri ile fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Yöntem: Kesitsel araştırma 08.11.2021-31.10.2022 tarihleri arasında, kriterleri karşılayan 217 KDOA'lı hasta ile tamamlandı. Hastalar Görsel Analog Skalası (GAS), Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), 5 Tekrarlı Otur Kalk Testi (5TOKT), Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Artrit İndeksi (WOMAC), Kısa Form-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği (KF-12), Ağrı ile Başetme Envanteri (ABE) ile değerlendirildi. Veri analizlerinde yüzdelik, sayı, medyan hesaplamaları, ortalama ± standart sapma, Kolmogorov-Smirnov testi, Bağımsız İki Örneklem t testi, Mann-Whitney U Testi, Spearman Korelasyonu, Basit Doğrusal Regresyon Analizi, Çoklu Doğrusallık, Durbin-Watson Değeri, Q-Q Grafikleri kullanıldı. Bulgular: KDOA'lı hastaların yaş ortalamaları 61,48±10,75 yıl olup (160 kadın, 57 erkek) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of the present study was to demonstrate pain coping strategies in patients with hip and knee osteoarthritis (HNOA) and to determine the relationship between pain coping strategies, functional level and quality of life. Method: The cross-sectional study was completed between 08.11.2021 and 31.10.2022 with 217 HNOA participants who met the criteria. Patients was evaulated with Visual Analogue Scale (VAS), Timed Up and Go Test (TUG), Five Times Sit-to-Stand Test (5TSTS), Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC), Short Form-12 Quality of Life Scale (SF-12), The Pain Coping Inventory (PCI). Percentile, number, median calculations, mean ± standard deviation, median calculations, Kolmogorov-Smirnov test, Independent Two Sample t test, Mann-Whitney U test, Spearman Correlation, Simple Linear Regression Analysis, Multiple Linearity, Durbin-Watson Value, Q-Q Graphs were used in the analyzes. Results: The mean age of 217 patients was 61.48±10.75 years (160 female, 57 male).