Farklı tek eğe sistemlerinin kanal içi mikrobiyal yükü azaltma üzerine etkisi
The effect of different single file systems on reducing intra-canalmicrobial load
  1. Tez No: 817596
  2. Yazar: BERNA KULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BULEM ÜREYEN KAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Farklı Tek Eğe Sistemlerinin Kanal İçi Mikrobiyal Yükü Azaltma Üzerine Etkisi Amaç: Üç farklı resiprokal sistem eğesinin kök kanallarındaki bakteriyel yükü azaltma etkinliğini kimyasal irrigasyon ajanı kullanmadan incelemektir. Yöntem: Benzer morfolojiye sahip çekilmiş çekilmiş insan mandibular premolar dişleri, sterilizasyon işleminden sonra, E. faecalis ile enfekte edildi. 28 günlük inkübasyon süresi sonunda SEM ile biyofilm oluşumu rastgele seçilen iki örnekte doğrulandıktan sonra, dişler deney gruplarını oluşturan Waveone Gold, R Motion ve One Reci eğe sistemlerine randomizasyon ile ayrılarak(n=20) steril koşullarda mekanik kök kanal şekillendirilmesi gerçekleştirildi. Şekillendirme sırasında steril %0,85 lik salin solüsyonu ile irrigasyon uygulandı. Şekillendirme öncesinde ve sonrasında steril kağıt konilerle kök kanallarından örnekler toplandı. Kanlı agara dilüsyon işleminden sonra kültür ekimi gerçekleştirildi. Koloni oluşturan birimler sayılarak değerlendirildi. Bununla birlikte, şekillendirilen kök kanallarının apikal, orta ve koronal olmak üzere farklı bölgeleri SEM ile incelendi. Bulgular: 28 günlük inkübasyon süresinin sonunda kök kanallarında yoğun E. faecalis kolonizasyonu SEM ile görüntülendi ve biyofilmlerdeki başlangıç mikroorganizma sayısı kültür yöntemi ile ortalama log10 tabanında 6,77815 olarak hesaplandı. Grupların hepsinde preparasyon işlemi ile bakteriyel azalma sağlandı. Fakat gruplar arasında bakteriyel azalma miktarı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. (P>0.05) Yüzde olarak her gruptaki bakteriyel azalma miktarları; Waveone Gold eğe sisteminde %36,75, One Reci sisteminde %39,42, R-Motion eğe sisteminde %40 şeklindedir. Sonuç: Mandinular premolar dişlerinin düz ve yuvarlak kanallarında resiprokal hareket mekanizmasına sahip R Motion, Waveone Gold ve One Reci eğe sistemleri benzer oranlarda bakteriyel azalma sağladı. Hiçbir enstrümantasyon sistemi kök kanallarını bakterilerden tamamen arındıramamıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Different Single File Systems on Reducing Intra-Canal Microbial Load Purpose: To investigate the effectiveness of three different reciprocal system files to reduce bacterial load in root canals without using chemical irrigation agents. Method: Extracted human mandibular premolar teeth with similar morphology were infected with E. feacalis after sterilization. After the biofilm formation was confirmed by SEM in two randomly selected samples at the end of the 28-day incubation period, mechanical root canal preparation was performed randomly (n=20) in the experimental groups using Waveone Gold, R Motion and One Reci file systems under sterile conditions.The teeth were irrigated with sterile 0.85% saline solution during root canal preparation. Samples were collected from root canals with sterile paper cones before and after preparation. Culture cultivation was carried out after dilution on blood agar. Colony-forming units were counted and evaluated. The apical, middle and coronal regions of the prepared root canals were examined by SEM. Results: At the end of the 28-day incubation period, extensive E. feacalis colonization in the root canals was visualized by SEM. The initial number of microorganisms in the biofilms was calculated as 6,77815 at the mean log10 base by culture method. Bacterial reduction was observed in all groups with root canal preparation. However, no statistically significant difference was observed between the groups in the amount of bacterial reduction. (P>0.05). Bacterial reduction amounts for each group were 36.75% in the Waveone Gold file system, 39.42% in the One Reci system, and 40% in the R-Motion file system. Conclusion: R Motion, Waveone Gold and One Reci file systems with reciprocal motion mechanism provided similar bacterial reduction in straight and round canals of mandibular premolars. No instrumentation system has been able to completely remove bacteria from root canals.