Al-Diwaniyah şehrindeki gebelerin tetanoz aşısına yönelik bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pregnant women's knowledge of tetanus toxoid vaccine during pregnancy in Al Diwaniyah city
- Tez No: 817598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırma, Irak'ın Al-Diwaniyah şehrindeki gebelerin tetanoz aşısına yönelik bilgilerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Irak'ın Al-Diwaniyah Valiliği'ne bağlı toplam 20 birinci basamak sağlık merkezlerine 3 Nisan 2022 – 3 Ekim 2022 tarihleri arasında başvuran 169 gebe ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve Tetanoz Aşısına Yönelik Yarı Yapılandırılmış Görüş Belirleme Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi,tanımlayıcı istatistiklerle (sayı, yüzde dağılımları) değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan gebelerin % 39,1'inin 30-36 yaş aralığında, % 25,4'ünün eğitim durumunun ilkokul olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca gebelerin % 58,6'sının gebeliğinde tetanoz aşısı yaptırdıkları, %41,4'ünün gebelik sırasında sadece 1 kez aşı yaptırdıkları, % 58,0'ının tetanoz hastalığını daha önce duyduğu, %59,2'sinin tetanozun toprakta yaşayan bakteriler, hayvan tükürüğü ve tozdan kaynaklandığını bilmediği, % 59,8'inin tetanoz aşısı hakkında bilgisinin olmadığı, % 59,8'inin tetanozdan korunmak için aşı olması gerektiğini bilmediği ve % 59,2'sinin doğum sonrası göbek kordonu kesilirken yapılan sağlıksız uygulamaların tetanoza neden olabileceğini bilmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to evaluate the knowledge of pregnant women about tetanus vaccine in Al-Diwaniyah, Iraq. The research was carried out with 169 pregnant women who applied to twenty primary health care centers affiliated to Iraq's Al-Diwaniyah Governorate between 3 April 2022 - 3 October 2022. A personal information form and Semi-structured Opinion Determination Form for Tetanus Vaccine were used to collect the research data. In the analysis of the data, descriptive statistics (number, percentage distributions) were evaluated. It was determined that 39.1% of the pregnant women who participated in the study were between the ages of 30-36, and 25.4% of them had primary school education. In addition, 58.6% of the pregnant women had tetanus vaccination during their pregnancy, 41.4% had only one vaccination during pregnancy, 58.0% had heard of tetanus before, 59.2% had tetanus bacteria living in the soil, 59.8% did not know that it was caused by animal saliva and dust, 59.8% did not know about tetanus vaccine, 59.8% did not know that tetanus should be vaccinated to protect against it, and 59.2% said that unhealthy practices when cutting the umbilical cord after birth could cause tetanus. It was determined that he did not know.