3-4 yaş çocuğu olan annelerin geliştiren bakım uygulamalarının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Nurturing care of mothers with children aged 3-4 investigation of applications according to different variables
  1. Tez No: 817601
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma 36-48 aylık çocuğu olan annelerin geliştiren bakım uygulamalarının farklı değişkenler; yaş, öğrenim düzeyi, gelir durumu, çalışma durumu, sahip olduğu çocuk sayısı, sosyal güvencenin bulunması açısından değişiklik gösterip göstermediği sonucuna ulaşmak için yapılmıştır. Bu araştırmada Oğuz, 2021 tarafından geliştirilmiş olan 0-48 ay çocuğu olan annelerin çocuk bakımına yönelik bilgi ve uygulama düzeylerinin 'Geliştiren Bakım' çerçevesinde değerlendiren bir ölçek kullanılmıştır. Ebeveynlerin Geliştiren Bakım özelliklerini beş ve altı faktörlü olarak değerlendirebilen 31 maddelik geliştiren bakım özelliklerinden olan“Erken öğrenme, İyi sağlık, Duyarlı bakım, Güvenli çevre, Yeterli beslenme”boyutları ölçülebilmektedir. Ölçme biçimi 5'li likert şeklindedir. Bu araştırmanın çalışma grubu İstanbul'da Esenyurt Belediye'sine ait olan 9 farklı bölgede yer alan kreşlerine devam eden 36-48 aylık çocuğu olan 100 anne oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda incelenen annenin yaşı, öğrenim düzeyi, gelir durumu, sahip olduğu çocuk sayısı ve sosyal güvencenin bulunması değişkenlerinin annenin geliştiren bakım; iyi sağlık, iyi beslenme, karşılık verici ve duyarlı bakım, güven ve güvence ve erken öğrenme uygulamaları üzerinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the different variables of care practices developed by mothers with 36-48 months old children; age, education level, income status, employment status, number of children, and social security. In this study, a scale developed by Oğuz, 2021 was used to evaluate the knowledge and practice levels of mothers with 0-48 months old children within the framework of 'Enhancing Care'. The dimensions of“Early learning, Good health, Sensitive care, Safe environment, Adequate nutrition”, which are 31 items of enhancing care that can evaluate parents' Developing Care characteristics with five and six factors, can be measured. The measurement format is in the form of a 5-point likert. The study group of this research consists of 100 mothers with 36-48-month-old children attending kindergartens in 9 different regions of Esenyurt Municipality in Istanbul. As a result of the research, the variables of the mother's age, education level, income status, the number of children she had and the presence of social security were determined as the mother's developing care; good health, good nutrition, responsive and responsive care, trust and reassurance, and early learning practices were not significantly different.