Akromegali hastalarında işitsel fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of auditory functions in patients with acromegaly
- Tez No: 817602
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Akromegali ilişkili yumuşak doku genişlemesi ve kemik hipertrofisinin kulak problemlerine neden olabileceği düşünülebilir, ancak bu durum yeterince doğrulanmamıştır. Literatürde akromegali hastalarında işitme kaybını değerlendiren az sayıda çalışma bulunmaktadır ve elde edilen sonuçlar heterojendir. Bu çalışmada akromegali hastalarında işitme semptomlarının, iletim tipi ve sensörinöral işitme kayıplarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Uludağ Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı'nda akromegali tanısıyla takip edilen bireyler hasta grubunu; yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikteki sağlıklı bireyler kontrol grubunu oluşturmuştur. Katılımcılar semptom sorgulaması sonrasında akustik immitansmetrik inceleme, saf ses odyometrisi, konuşma odyometrisi ve otoakustik emisyon testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 70 akromegali hastası ve 70 sağlıklı birey (toplam 140 katılımcı, 72 kadın, 68 erkek) dahil edildi. Tüm çalışma grubunda ortalama yaş 52,2±10,6 idi. Akromegali grubunda her iki kulakta da işitme kaybı kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı (sağ kulak için p=0,007, sol kulak için p=0,001). Akromegali grubunda %58,6 hastada en az bir kulakta işitme kaybı tespit edildi (p=0,001). Bu grupta tüm frekanslarda hava yolu işitme eşikleri daha yüksek bulundu. Herhangi bir kulağında iletim tipi kayıp olan hasta oranı %38,6, sensörinöral kayıp olan hasta oranı %37,1 olarak hesaplandı. İleri yaş ve aktif hastalık süresi işitme kaybını etkileyen faktörler olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: It may be thought that soft tissue enlargement and bone hypertrophy associated with acromegaly may cause ear problems, but this has not been sufficiently confirmed. There are few studies in the literature evaluating hearing loss in patients with acromegaly, and the results are heterogeneous. In this study, it was aimed to evaluate the hearing symptoms, conductive type and sensorineural hearing losses in patients with acromegaly. Materials and Methods: Individuals followed up with a diagnosis of acromegaly in the Endocrinology Department of Uludağ University Hospital formed the patient group. Healthy individuals with similar age and gender characteristics constituted the control group. Participants were evaluated with acoustic immitansmetric examination, pure tone audiometry, speech audiometry and otoacoustic emission test after symptom questioning. Results: 70 patients with acromegaly and 70 healthy individuals (total 140 participants, 72 females, 68 males) were included in the study. The mean age in the entire study group was 52.2±10.6 years. Hearing loss in both ears was significantly higher in the acromegaly group than in the control group (p=0.007 for the right ear, p=0.001 for the left ear). Hearing loss was detected in at least one ear in 58.6% of patients in the acromegaly group (p=0.001). Air-conduction thresholds were found to be higher at all frequencies in this group. The rate of patients with conductive loss in either ear was 38.6%, and the rate of patients with sensorineural loss was 37.1%. Advanced age and duration of active disease were found to be factors affecting hearing loss.