Depresyon tanılı hastaların çocukluk çağı travmaları ve öz duyarlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between childhood trauma and self-sensitivity of patients diagnosed of depression
  1. Tez No: 757755
  2. Yazar: PELİN FIRAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL POLAT OLCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma depresyon tanılı hastaların çocukluk çağı travmaları ve öz duyarlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmanın örneklemini Gaziantep İli Şehitkamil Devlet Hastanesinde ve Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ayaktan tedavi edilmek üzere psikiyatri polikliniğine başvuran depresyon tanılı 150 hasta oluşturdu. Verilerin toplama aracı olarak“ Kişisel Veri Formu'', ”Beck Depresyon Ölçeği'' (BDÖ),“Öz Duyarlılık Ölçeği''(ÖDÖ) ve ”Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği" (ÇÇTÖ) kullanıldı. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin analizinde bağımsız student t-testi, Oneway Anova testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Post Hoc testlerinden Tukey testi ile Tamhane's T2 testleri, Pearson korelasyon testi, lojistik regresyon modeli kullanıldı. Bu çalışmada depresyon tanılı hastaların %36,7' si 26-35 yaş grubunda olup, %66'sı kadın, %65,3'ü evli, %29'u lise mezunu ve %54,7'sinin çalışmadığı belirlendi. Hastaların ölçek toplam puanları; BDÖ toplam puan 32,3±11,5, ÇÇTÖ toplam puan 48,2±16,9, ÖDÖ toplam puan 59,5±16,7 olarak bulundu. Yapılan korelasyon analizinde BDE ve ÇÇTÖ toplam puan ortalamaları arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmakla birlikte BDE ve ÖDÖ toplam puan ortalamaları arasında, ÇÇTÖ ve ÖDÖ toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki bulunmadı. Hastaların çocukluk çağlarındaki travmatik yaşantılarındaki artış, depresyon düzeyindeki artış ile ilişkilendirildi. Hastaların yaşamlarını etkileyen depresif semptomların ve çocukluk çağı travmatik yaşantılarının olumsuz etkilerine karşın öz duyarlılık düzeyinin etkin şekilde artırılarak yaşam kalitesini refah düzeyde tutmaya yönelik girişimlerin desteklenmesi önerilir. Bununla birlikte erken dönem travmatik yaşantıları önlemeye yönelik müdahalelerin planlanması ve uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between childhood traumas and self- compassion in patients with depression. The sample of the study consisted of 150 patients with a diagnosis of depression who applied to the psychiatry outpatient clinic in Gaziantep City Şehitkamil State Hospital and Dr.Ersin Arslan Training and Research Hospital for outpatient treatment.“Personal Data Form”(PDF),“Beck Depression Inventory”(BDI),“Self-Compassion Scale”(SCS) and“Childhood Trauma Inventory”(CTI) were used as data collection tools. Data were collected by face-to-face interview technique. In the analysis of the data, independent student t-test, Oneway Anova test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Tukey test from Post Hoc tests, Tamhane's T2 tests, Pearson correlation test, logistic regression model were used. In this study, 36,7% of the patients diagnosed with depression were in the 26-35 age group, 66% were female, 65,3% were married, 29% were high school graduates, and 54,7% were unemployed. Scale total scores of the patients; BDI was 32,3±11,5, CTI was 48,2±16,9, Self-compassion was 59,5±16,7. In the correlation analysis, although a moderately significant positive correlation was found between the BDI and CTI total mean scores, no statistically significant correlation was found between the BDI and SCS total mean scores, and between the CTI and SCS total mean scores. The increase in the traumatic experiences of the patients in their childhood was associated with the increase in the level of depression. Despite the negative effects of depressive symptoms and childhood traumatic experiences affecting the lives of patients, it is recommended to support initiatives to keep the quality of life at a welfare level by effectively increasing the level of self-compassion. However, it is recommended to plan and implement interventions to prevent early traumatic experiences.