Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki tutum mesleki bağlılık ve mesleki öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship among physical education and sports teachers' professional attitude, professional commitment and professional learning levels
- Tez No: 817615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki tutum, mesleki bağlılık ve mesleki öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Hatay ilinde ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan toplam 849 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise nicel araştırma tasarımlarında sıklıkla kullanılan olasılıklı örnekleme yöntemlerinden biri olan, basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilen 421 beden eğitimi ve spor öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Ünlü (2011) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi Öğretmenliği Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”, Yıldız (2020) tarafından geliştirilen“Öğretmenlik Mesleğine Bağlılık Ölçeği”ve son olarak Liu, Hallinger ve Feng (2016) tarafından geliştirilen Gümüş ve ark. (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Öğretmen Mesleki Öğrenme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde ilk olarak aritmetik ortalama, standart sapma, frekans/yüzde gibi tanımlayıcı istatistikler, ölçeklerde yer alan ifadelerin doğrulayıcı faktör analizi (DFA) için uygunluğunu belirlemek için DFA öncesi normallik testi (çarpıklık değeri 2, basıklık değerini 7), bağımsız değişkenlere uygulanacak analizlere karar vermek için ise normal dağılım testi (Kolmogorov-Smirnov test) yapılmıştır. İkinci aşamada ise doğrulayıcı faktör analizi (DFA), ölçüm modeli testi, Path (Yol) analizi ve güvenirlik analizi uygulanmıştır. Üçüncü aşamada ise, ikili karşılaştırmalarda t-testi (Mann-Withney U test), çoklu karşılaştırmalarda varyans analizi (Kruskal Wallis-H test) kullanılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan analizler, IBM SPSS 22.0 ve LISREL 8.7 paket programları aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki tutumları ile mesleki bağlılıkları ve mesleki öğrenmeleri arasında doğrudan pozitif, mesleki bağlılıkları ile mesleki öğrenmeleri arasında doğrudan pozitif, mesleki tutumları ile mesleki öğrenmeleri arasında ise mesleki bağlılıkları üzerinden dolaylı pozitif anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between physical education and sports teachers' professional attitude, professional commitment and professional learning levels. The inclusion in this review, consists of a total of 849 physical education and sports teachers who are working at middle and high school levels in Hatay province. The sample of the study consists of 421 physical education and sports teachers who are selected according to the simple random sampling method, which is one of the probability sampling methods frequently used in quantitative research designs. As data collection tool, Personal Information Form provided by researcher, Attitude Scale towards Physical Education Teaching Profession developed by Ünlü (2011), Teaching Profession Engagement Scale developed by Yıldız and finally Teacher Vocational Learning Scale developed by Liu, Hallinger and Feng (2016) and adapted into turkish by Gumus et al. (2018) were used in the study. In the analysis of the research data, firstly, descriptive statistics such as frequency/percentage, arithmetic mean, standard deviation; normality test before CFA in order to determine the applicability of the expressions in the scales for confirmatory factor analysis (CFA) (skewness value 2, kurtosis value 7) and normal distribution test (Kolmogorov-Smirnov test) were used to decide on the analyzes to be applied to the independent variables. In the second stage, confirmatory factor analysis (CFA), which is measurement model test, Path analysis and reliability analysis were applied. In the third stage, t-test (Mann-Whitney U test), for pairwise comparisons, was used whereas analysis of variance (Kruskal Wallis-H test) was used for multiple comparisons The analyses conducted within the scope of the research were carried out using the IBM SPSS 22.0 and LISREL 8.7 software packages. According to the results of the research, it has been determined that there is a direct positive relationship between the professional attitudes of physical education and sports teachers' and their professional commitment and professional learning, a direct positive relationship between their professional commitment and professional learning, and an indirect positive significant relationship between their professional attitudes and professional learning through their professional commitment.