Evaluation of effects of some coumarin metal complexes on alpha-glucosidase enzyme
Bazı kumarin metal komplekslerinin alfa-glukosidaz enzimi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 817624
  2. Yazar: OMAR NAZZAL ATTALLAH ATTALLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
α-glukosidaz inhibitörleri (AGI'ler), karmaşık karbonhidratları ince bağırsakta basit şekerlere parçalayan α-glukosidaz enzimini inhibe ederek çalışan bir ilaç sınıfıdır. AGI'ler bu süreci bloke ederek karbonhidratların emilimini yavaşlatabilir ve bu da yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerinde daha küçük bir artışa neden olabilir. Bu, onları özellikle yemeklerden sonra hipergliseminin yaygın bir sorun olduğu tip 2 diyabetin yönetiminde yararlı kılar. Son yıllarda, daha iyi farmakokinetik özelliklerin yanı sıra, geliştirilmiş etki ve seçiciliğe sahip yeni AGI'lerin geliştirilmesine artan bir ilgi olmuştur. Bu yeni bileşikler genellikle mevcut AGI'lerin yapı-aktivite ilişkilerine dayalı olarak tasarlanır ve farmakolojik özelliklerini optimize etmek için çeşitli sentetik stratejiler kullanılır. Kristal yapı α-glukosidaz üzerinde yerleştirme deneyleri yapıldı. Bu çalışmada on adet kompleks ve bu komplekslerden biri kullanılmıştır. Pd(3MeOCTS)2, başka bir deyişle, α-glukosidaz enzimini inhibe etti. -144,099 MolDock Puanı değerinde, Pd(3MeOCTS)2'nin α-glukosidaz enzimini inhibe ettiği gösterildi ve ikisi arasındaki 3D etkileşim haritaları gösterildi.
Özet (Çeviri)
α-glucosidase inhibitors (AGIs) are a class of drugs that work by inhibiting the enzyme α-glucosidase, which breaks down complex carbohydrates into simple sugars in the small intestine. By blocking this process, AGIs can slow down the absorption of carbohydrates, resulting in a smaller rise in blood glucose levels after meals. This makes them particularly useful in the management of type 2 diabetes, where hyperglycemia after meals is a common problem. In recent years, there has been a growing interest in the development of new AGIs with improved potency and selectivity, as well as better pharmacokinetic properties. These new compounds are often designed based on the structure-activity relationships of existing AGIs, and various synthetic strategies are employed to optimize their pharmacological properties. Docking experiments were performed on the crystal structure α-glucosidase. In this study, ten complexes were used, and one of these complexes. The Pd(3MeOCTS)2 inhibited the α-glucosidase enzyme, to put it another way. At an MolDock Score value of -144.099, Pd(3MeOCTS)2 was shown to inhibit the α-glucosidase enzyme, and 3D interaction maps between the two were shown.