Aksiyel spondiloartritli hastalarda fleksibilite ölçümünde otur-eriş testinin kullanımı ve geçerliliğinin araştırılması
Investigation of the use and validity of the sit-andreach test in the measurement of flexibility in patients with axial spondyloarthritis
  1. Tez No: 817625
  2. Yazar: ONUR DOĞANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA CÜCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AKSİYEL SPONDİLOARTRİTLİ HASTALARDA FLEKSİBİLİTE ÖLÇÜMÜNDE OTUR-ERİŞ TESTİNİN KULLANIMI VE GEÇERLİLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Giriş ve Amaç: Aksiyal spondiloartrit (aks-SpA), inflamatuvar bel ağrısı, tutukluk ve azalmış fleksibilite ile karakterize kronik romatizmal bir hastalıktır. Otur-eriş (O-E) testi, sağlıkla-ilişkili (fiziksel uygunluk) fleksibiliteyi değerlendirmede yaygın olarak kullanılan bir testtir. Bu çalışmanın amacı, aks-SpA hastalarında O-E testinin kullanımının yanı sıra geçerliliği ve güvenilirliğini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, 75 aks-SpA hastası ve eşleştirilmiş 50 sağlıklı kontrol dâhil edildi. Tüm katılımcılarda O-E testi, düz bacak kaldırma testi (DBKT), aktif diz ekstansiyon (ADE) testi, modifiye Schober testi (MST), el parmak zemin mesafesi (EPZM) ve diğer metrolojik ölçümler değerlendirildi. Hastaların bel için ağrı şiddeti [vizüel analog skala (VAS)], hastalık aktivitesi [Ankylosing Spondylitis (AS) Disease Activity Score C-reaktif protein (ASDAS-CRP) ve Bath AS Disease Activity Index (BASDAI)], fonksiyonel durumu [Bath AS Functional Index (BASFI)], radyografik hasarı [modified Stoke AS Spine Score (mSASSS)] ve yaşam kalitesi [AS Quality of Life (ASQoL)] değerlendirildi. Hasta grubundan rastgele seçilen 32 katılımcıya O-E testi, MST ve EPZM ilk değerlendirmeden 7 gün sonra tekrarlandı. O-E testinin geçerlilik ve güvenirliğini araştırmak için gruplar arası karşılaştırma, korelasyon analizi, sınıf-içi korelasyon katsayısı (SKK), Bland-Altman analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanıldı. O-E testinin yapılışı ile ilgili algılanan rahatsızlık düzeyi likert-tipi skala ile değerlendirildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun ortalama O-E testi skorları sırasıyla 17,94 ± 11,73 cm ve 24,49 ± 7,58, cm idi (p0,05). O-E testi için test-tekrar test SKK 0,978 (%95 güven aralığı, 0,955 – 0,989) bulundu. Test-tekrar test ölçümleri arasındaki ortalama fark ise 0,305 (%95 güven aralığı, -0,536 – 1,146) idi ve sistematik yanlılık yoktu.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE USE AND VALIDITY OF THE SIT-ANDREACH TEST IN THE MEASUREMENT OF FLEXIBILITY IN PATIENTS WITH AXIAL SPONDYLOARTHRITIS ABSTRACT Introduction and Aim: Axial spondyloarthritis (ax-SpA) is a chronic rheumatic disease characterized by inflammatory back pain, morning stiffness, and decreased flexibility. The sit-and-reach (SR) test is widely used to assess health-related (physical fitness) flexibility. The aim of this study was to investigate the validity and reliability of the SR test in patients with ax-SpA. Materials and Methods: This study included 75 ax-SpA patients and 50 matched healthy controls. The SR test, straight leg raise (SLR) test, active knee extension (AKE) test, modified Schober test (MST), fingertip-to-floor distance (FFD), and other metrological measurements were evaluated in all participants. The visual analogue scale (VAS) for back pain, Ankylosing Spondylitis (AS) Disease Activity Score Creactive protein (ASDAS-CRP) and Bath AS Disease Activity Index (BASDAI) for disease activity, Bath AS Functional Index (BASFI) for functional status, modified Stoke AS Spine Score (mSASSS) for radiographic damage, and AS Quality of Life (ASQoL) for quality of life were used. The SR test, MST, and FFD were repeated seven days after the first measurements in 32 randomly selected participants from the patient group. A comparison of the two groups, correlation analysis, intraclass correlation coefficient (ICC), Bland-Altman analysis, and multivariate linear regression analysis were used to test the validity and reliability of the SR test. Perceived discomfort associated with the SR test was evaluated using a Likert-type scale. Results: The mean SR test scores of the patient and control groups were 17.94 ± 11.73 cm and 24.49 ± 7.58 cm, respectively (p0.05 for all). The test-retest ICC for the SR test was 0.978 (95% confidence interval, 0.955 – 0.989). The mean difference between test-retest measurements was 0.305 (95% confidence interval, -0.536 – 1.146) and there was no systematic bias.