Ergen sporcularda kişilik özellikleri ile yeme bozuklukları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between personality traits and eating disorders in adolescent athletes
- Tez No: 817627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN VURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ergen sporcularda yeme bozuklukları ile kişilik özellikleri arasında ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 17-19 yaş aralığında yer alan; 112 kadın, 177 erkek olmak üzere 289 sporcu katılmıştır. Araştırmada veriler, gönüllü katılım formu, demografik bilgi formu, YTT-26 ve SCL 90 R üzerinden toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmanın ana hipotezini test etmek etmek amacıyla YTT-26 ile SCL 90 R toplam puanı ve tüm alt testleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucuna göre, YTT-26 toplam puanları ile SCL 90 R toplam puanları ve tüm alt testleri arasında anlamlı, pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Çalışmanın alt hipotezini test etmek amacıyla ise YTT-26'nın cinsiyete göre değerlendirilmesi için bağımsız gruplar t-testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine whether there is a relationship between eating disorders and personality traits in adolescent athletes. Materials and Methods: The study included children between the ages of 17-19; 289 athletes, including 112 women and 177 men, participated. In the study, data were collected from voluntary participation form, demographic information form, YTT-26 and SCL 90 R. Statistical analyses were performed by using SPSS package program. Results: In order to test the main hypothesis of the study, correlation analysis was performed to examine the relationship between YTT-26 and SCL 90 R total score and all subtests. According to the results of the correlation analysis, a significant, positive relationship was found between YTT-26 total scores and SCL 90 R total scores and all subtests. In order to test the sub-hypothesis of the study, independent groups t-test was performed to evaluate YTT-26 according to gender.