Presbiakuzi tanısı almış bireylerde ön vestibüler değerlendirme
Preliminary vestibular evaluation in individuals diagnosed with presbycusis
- Tez No: 817626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Presbiakuzi olarak da adlandırılan yaşa bağlı işitme kaybı, işitme duyusunun kademeli olarak azalması, gürültülü ortamlarda konuşmayı ayırt etmede zorlanma ve ses lokalizasyonunun bozulması ile karakterize işitme bozukluğudur. Bu çalışmayla, presbiakuzi tanısı almış bireylerde işitme kaybının denge üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya yaş ortalaması 69.60±3.42 (65 – 75) olan 63'ü (45) kadın, 77'si (55) erkek toplam 140 birey dahil edilmiştir. Çalışma grubuna 31'i (38.8) kadın, 49'u (61.2) erkek toplam 80 birey dahil edilmiştir. Örneklem büyüklüğü, çalışmanın istatistiksel gücünü ve anlam seviyesini dikkate alarak belirlenmiştir. Kontrol grubuna ise 32'si (50.8) kadın, 28'i (36.4) erkek 60 birey dahil edilmiştir. Çalışmada, katılımcılara Presbiakuzi hastalığının değerlendirilmesi için otoskopik muayeneler, odyolojik tetkikler ve subjektif vestibüler değerlendirme testleri yapılmıştır. Ayrıca, katılımcılara Denge/Baş Dönmesi Engel Ölçeği ve Berg Denge Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular, sağ ve sol kulaktaki işitme kaybı derecesinin Vestibülospinal Refleks (VSR) test sonuçlarına ve denge ölçeklerine olan etkisini incelemiştir. Sağ kulaktaki işitme kaybı hafif-orta ve orta-ileri derece arasında Romberg, Fukuda ve Babinski Weil test sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, sol kulaktaki orta-ileri derece işitme kaybı yaşayanlarda Babinski Weil testinde sapma oranının hafif-orta işitme kaybı olanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Denge/Baş Dönmesi Engel Ölçeği ve Berg Denge Ölçeği sonuçlarına göre de sol kulaktaki orta-ileri derece işitme kaybı olanların düşme riski oranının hafif-orta işitme kaybı olanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, sol kulaktaki orta-ileri derece işitme kaybının denge üzerinde daha fazla etkisi olduğunu göstermektedir. Özellikle Babinski Weil testindeki sapma oranının ve Denge/Baş Dönmesi Engel Ölçeği ile Berg Denge Ölçeği sonuçlarının orta-ileri derece işitme kaybı olan hastalarda daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar, Presbiakuzi tanısı almış hastalarda işitme kaybının denge ve baş dönmesi üzerindeki etkisini anlamamıza yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Age-related hearing loss, also called presbycusis, is a hearing disorder characterized by a gradual decrease in hearing, difficulty in distinguishing speech in noisy environments, and deterioration of sound localization. In this study, it was aimed to determine the effect of hearing loss on balance in individuals diagnosed with presbycusis. For this purpose, a total of 140 individuals, 63 (45) women and 77 (55) men, with a mean age of 69.60±3.42 (65 - 75) were included in the study. A total of 80 individuals, 31 (38.8) women and 49 (61.2) men, were included in the study group. The sample size was determined by considering the statistical power and significance level of the study. The control group included 60 individuals, 32 (50.8) women and 28 (36.4) men. In the study, otoscopic examinations, audiological examinations and subjective vestibular assessment tests were performed for the evaluation of Presbycusis disease. In addition, the Balance/Dizziness Disability Scale and the Berg Balance Scale were administered to the participants. The findings examined the effect of the degree of hearing loss in the right and left ears on Vestibulospinal Reflex (VSR) test results and balance scales. No statistically significant difference was found in the Romberg, Fukuda and Babinski Weil test results between mild-moderate and moderate-to-severe hearing loss in the right ear. However, it was determined that the deviation rate in Babinski Weil test was significantly higher in those with moderate to severe hearing loss in the left ear than in those with mild to moderate hearing loss. According to the Balance/Dizziness Disability Scale and Berg Balance Scale results, it was found that the risk of falling in those with moderate to severe hearing loss in the left ear was significantly higher than those with mild to moderate hearing loss. These findings suggest that moderate to severe hearing loss in the left ear has a greater effect on balance. In particular, the deviation rate in Babinski Weil test and Balance/Dizziness Disability Scale and Berg Balance Scale results were found to be higher in patients with moderate to severe hearing loss. These results may help us to understand the effect of hearing loss on balance and dizziness in patients diagnosed with Presbycusis.