Spora katılımın ortaokul öğrencilerinin sportmenlik ve mükemmeliyetçilik düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between sports participation and secondary school students' sportsmanship and perfectionism
  1. Tez No: 974412
  2. Yazar: ALİ AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN EFEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin spora katılım düzeylerinin sportmenlik ve mükemmeliyetçilik düzeyleriyle ilişkisini incelemektir. Araştırmanın modeli için nicel araştırma türlerinden olan ilişkisel tarama modeli seçilmiştir. Çalışma grubunu Erzincan ilindeki ortaokul öğrencilerinden gönüllü olarak katılım sağlayan 253 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında demografik bilgileri içeren“Kişisel Bilgi Formu”,“Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeği (BEDSDÖ)”ve“Olumlu ve Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği (OOMÖ)”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için Statistical Packadge for Social Sciences (SPSS) 17.0 paket programı kullanılmış olup, yapılan normallik testleri (Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk) sonucunda veriler normal dağılım göstermediğinden Spearman Rank Korelasyon Testi, Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Post Hoc testlerinden Bonferroni Testi uygulanmıştır. Ayrıca, verilerin analizinde frekans, yüzde, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi ise p<0,05 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, olumlu mükemmeliyetçilik puanı ile pozitif davranışlar sergileme, negatif davranışlardan kaçınma ve toplam sportmenlik puanı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Olumsuz mükemmeliyetçilik puanı ile negatif davranışlardan kaçınma ölçeği arasında negatif ve anlamlı bir ilişki mevcuttur. Pozitif davranışlar sergileme puanı ile negatif davranışlardan kaçınma ve toplan sportmenlik puanı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki mevcuttur. Ayrıca negatif davranışlardan kaçınma puanı ile toplam sportmenlik puanı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki mevcuttur. Demografik değişkenler ile ölçek puanları arasında yapılan karşılaştırmalarda; katılımcıların cinsiyeti ile olumlu mükemmeliyetçilik puanı arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmektedir fakat cinsiyet ile olumsuz mükemmeliyetçilik pozitif davranışlar sergileme, negatif davranışlardan kaçınma ve toplam sportmenlik puanları arasında anlamlı bir farklılık mevcuttur. Spor branşı değişkeni ile olumlu mükemmeliyetçilik, olumsuz mükemmeliyetçilik, pozitif davranışlar sergileme, negatif davranışlardan kaçınma ve toplam sportmenlik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmektedir. Yaş değişkeni ile olumlu mükemmeliyetçilik, pozitif davranışlar sergileme, negatif davranışlardan kaçınma ve sportmenlik toplam puanları arasında anlamlı bir farklılık mevcuttur. Katılımcıların yaşı ile olumsuz mükemmeliyetçilik düzeyi arasında ise herhangi bir anlamlı farklılık yoktur. Sınıf değişkeni ile olumlu mükemmeliyetçilik, pozitif davranışlar sergileme, negatif davranışlardan kaçınma ve sportmenlik toplam puanları arasında anlamlı bir farklılık mevcuttur fakat sınıf değişkeniyle olumsuz mükemmeliyetçilik düzeyi arasında ise herhangi bir anlamlı farklılık görülmemiştir. Son olarak spor yaşı değişkeni ile negatif davranışlar sergileme puanları hariç diğer puanlarda herhangi bir anlamlı farklılığın olmadığı görülmektedir. Elde edilen bu bulgulardan hareketle, sportmenlik davranışlarının yalnızca spor branşı gibi etkenlerden değil, bireyin psikolojik özelliklerinden ve deneyimlerinden de etkilendiği sonucunu ortaya koymaktadır. Özellikle olumlu mükemmeliyetçilik gibi yapıcı kişilik özellikleri, sportmen davranışları desteklerken; olumsuz mükemmeliyetçilik gibi stresli ve baskıcı faktörler, sportmenliğe zarar verebilmektedir. Bu nedenle sporcularda olumlu kişilik özelliklerinin geliştirilmesi, sportmenlik düzeyinin artırılmasında önemli bir durum olarak değerlendirilebilir. Ayrıca yaş, sınıf ve spor yaşı gibi etkenlerin sportmenlik davranışlarında farklılık yaratması, bu konudaki eğitim ve farkındalık çalışmalarının erken yaşlardan itibaren planlanması gerektiği sonucunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between middle school students' level of sports participation and their levels of sportsmanship and perfectionism. The research employed a correlational survey model, one of the quantitative research designs. The study group consisted of 253 students from middle schools in Erzincan who voluntarily participated in the study. To collect data, a“Personal Information Form”, the“Physical Education Course Sportsmanship Behavior Scale (PECSBS)”, and the“Positive and Negative Perfectionism Scale (PNPS)”were used. Data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 17.0 software. Since the normality tests (Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk) showed that the data did not exhibit a normal distribution, non-parametric tests such as the Spearman Rank Correlation Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, and Bonferroni post hoc test were applied. Additionally, frequency, percentage, minimum, maximum, mean, and standard deviation values were utilized in the analysis. The significance level was set at p < 0.05. According to the findings, a positive and significant relationship was found between positive perfectionism scores and positive behaviors, avoidance of negative behaviors, and total sportsmanship scores. A negative and significant relationship was found between negative perfectionism and avoidance of negative behaviors. Furthermore, positive behaviors were positively and significantly correlated with both avoidance of negative behaviors and total sportsmanship scores. A similar positive relationship was observed between avoidance of negative behaviors and overall sportsmanship. In terms of demographic variables, no significant difference was found between gender and positive perfectionism scores. However, significant differences were observed between gender and negative perfectionism, positive behaviors, avoidance of negative behaviors, and total sportsmanship scores. The type of sport (team or individual) was not found to have a significant effect on any of the perfectionism or sportsmanship dimensions. On the other hand, age showed significant differences in positive perfectionism, positive behaviors, avoidance of negative behaviors, and total sportsmanship, but no significant difference in negative perfectionism scores. Similarly, grade level was associated with significant differences in all dimensions except for negative perfectionism. Regarding years of sports participation, a significant difference was only observed in avoidance of negative behaviors. These findings suggest that sportsmanship behaviors are influenced not only by structural variables such as the type of sport but also by students' psychological traits and personal experiences. Specifically, constructive personality traits like positive perfectionism support ethical and sportsmanlike behaviors, while stressful and rigid traits like negative perfectionism may hinder them. Therefore, fostering positive personality characteristics in students may be considered a crucial strategy to improve their level of sportsmanship. Additionally, the fact that variables such as age, grade, and years of sports participation create meaningful differences in sportsmanship behaviors indicates the importance of implementing educational and awareness programs from early ages onward.