El tendon cerrahisi geçirmiş bireylerde telerehabilitasyonun etkinliği: Randomize kontrollü bir çalışma
Effectiveness of telerehabilitation in individuals with hand tendon surgery: A randomized controlled study
- Tez No: 817630
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
El tendon yaralanmaları uzun bakım ve rehabilitasyon süreci gerektirir Telerehabilitasyonun yer, zaman ve maliyet açısından avantaj sağlayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle çalışmamız el tendon cerrahisi geçirmiş bireylerde telerahabilitasyonun etkinliğini belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmaya Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde takip edilen el tendon cerrahisi geçirmiş 39 birey dahil edildi. Araştımamız çalışma grubu (n=9) ve kontrol grubu (n=9) olmak üzere 18 kişi ile tamamlandı. Kontrol grubu verilen tedavilere aynı şekilde devam ederken çalışma grubunun ev programları haftada 3 gün olmak üzere 6 hafta boyunca telerehabilitasyon ile takip edildi. Olguların ağrı durumu VAS, kaba kavrama dinamometre, ince kavrama kuvveti pinchmetre, el becerisi Dokuz Delikli Peg Testi ve fonksiyonel durumu Quick-DASH (Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Hand tendon injuries require a long care and rehabilitation process. We think that telerehabilitation will provide advantages in terms of space, time and cost. For this reason, our study was planned to determine the effectiveness of telerehabilitation in individuals who had undergone hand tendon surgery. Thirty-nine participants who had undergone hand tendon surgery followed in Aydın Adnan Menderes University Medical Faculty Practice and Research Hospital were included in the study. Our research was completed with 18 participants, including the study group (n=9) and the control group (n=9). While the control group continued with the same treatments, the home programs of the study group were followed with telerehabilitation 3 days a week for 6 weeks. Pain status of the participants was evaluated with VAS, coarse grip dynamometer, fine grip strength pinchmeter, dexterity Nine Hole Peg Test and functional status with Quick-DASH questionnaire.