Doğu Karadeniz Bölgesinde çalışmalara katılan okçuların atış performans düzeylerinin araştırılması
Investigation of shooting performance levels of archers participating in studies in The Eastern Black Sea Region
  1. Tez No: 817631
  2. Yazar: YUSUF İSLAM AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Doğu Karadeniz bölgesinde çalışmalara katılan okçuların atış performans düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya Doğu Karadeniz Bölgesinde okçuluk yapan toplam 69 sporcu katılmıştır. Sporculara öncelikle çalışmanın amacı, önemi ve içeriği hakkında bilgi verilmiştir. Güvenlik önlemleri alınmıştır. Çalışmaya yalnızca gönüllü sporcular katılmıştır. Isınmak için süre verilmiş ve ısınmanın ardından sporcular 3'er seri deneme atışı yapmıştır. Çalışmanın puanlanması ve atış performansın belirlenmesi ve değerlendirilmesi için hedef kâğıdı üzerinde x ve y ekseni şeklinde bölünme yapılarak 4 eşit parçaya ayrılmıştır. 1.bölge sol üst, 2.bölge sağ üst, 3.bölge sol alt, 4. bölge sağ alt olacak şekilde temsil edilmiştir. Sporcular salon okçuluk yarışma mesafesi olan 18 metre mesafeden belirlenen hedeflere her seri 3 ok atılacak şekilde 4 seri ok atılarak toplamda 12 ok atışı yapılmıştır. 3 ok atışı için her sporcuya 120 saniye süre verilmiştir. Her seriden sonra hedefe gidilip okların atış performans verileri anlık olarak kaydedilmiştir. Dışarıya giden oklar hangi bölgede dışarıya gitmiş ise o bölge belirtilerek 0 (sıfır) puan olarak yazılmıştır. Tez yazımında lisanslı Office 365 Pro Plus Microsoft Office paket uygulamaları kullanılırken, istatistiksel analiz için SPSS paket programı kullanılmıştır. Ölçümlerden elde edilen verilere öncelikli olarak Kolmogorov-Smirnov (K-S) ve Shapiro-Wilk normallik testleri uygulandı. Test sonuçları doğrultusunda verilerin normal dağılıma sahip olduğu görüldü. İkili karşılaştırmalarda a=0.05 anlamlılık düzeyinde bağımsız iki grup için T-testi, üç ve üzeri karşılaştırmalarda a=0.05 anlamlılık düzeyinde bağımsız iki grup için Tek Yönlü ANOVA testi uygulandı. Test sonuçlarına göre; yaş, sporculuk düzeyi, spor yapma yılı, haftalık antrenman sayısı, müsabakalara katılım sayısı ve okçuluk yapmadaki amaç değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the shooting performance levels of the archers participating in the activities in the Eastern Black Sea region. In all, 69 archery competitors from the Eastern Black Sea Region took part in the study. The athletes were first made aware of the goal, significance, and details of the study. Security measures have been taken. Only volunteer athletes participated in the study. Time was given to warm up and after the warm-up, the athletes made 3 series of test shots. Then it started to work. In order to score the work and to determine and evaluate the shooting performance, the target paper was divided into 4 equal parts by dividing in the form of x and y axis. Region 1 is represented as top left, region 2 as top right, region 3 as bottom left, and region 4 as bottom right. A total of 12 arrows were shot by shooting 4 series of arrows, each series of 3 arrows, at the targets determined from a distance of 18 meters, which is the indoor archery competition distance. Each athlete was given 120 seconds for 3 arrow shots. After each series, the target was reached, and the shooting performance data of the arrows were recorded instantly. In which region the arrows going out went outside, that region was written as 0 (zero) points. While using licensed Office 365 Pro Plus Microsoft Office suite applications in thesis writing, SPSS statistical package programs were used for statistical analysis. Primarily, Kolmogorov-Smirnov (K-S) and Shapiro-Wilk normality tests were applied to the data obtained from the measurements. According to the test results, it was seen that the data had a normal distribution. T-test was used for two independent groups at a=0.05 significance level in pairwise comparisons, and One-Way ANOVA test was applied for two independent groups at a=0.05 significance level for three or more comparisons. According to the test results: It was observed that there were significant differences according to the variables of age, level of sportsmanship, year of doing sports, number of weekly trainings, number of participations in competitions and aim in archery.