Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti'nde öğrenimgören üniversite öğrencilerinin kumar oynama nedenleri ve öfkekontrolü arasındaki ilişki
Education in the Turkish Republic of North Cyprus and the Republic of Turkey the reasons for gambling and angry of seen university students the relationship between control'
  1. Tez No: 817650
  2. Yazar: AYŞENUR AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde veya Türkiye'de öğrenim gören üniversite öğrencilerinin Kumar oynama nedenleri ile Öfke kontrolü arasındaki ilişkiyi tam olarak belirlemek için spesifik bir araştırma yapmak gerekir. Ancak genel olarak kumar bağımlılığı ve Öfke kontrolü arasında bazı ilişkiler olduğu literatürde belirtilmektedir. Kumar bağımlılığı, bireyin kumar oyunlarına veya kumarla ilişkili aktivitelere aşırı derecede bağımlı hale gelmesini İfade eder. Bu bağımlılık, bir çok olumsuz etkiye yol açabilir ve kişinin yaşamını etkileyebilir Öfke kontrolü ise bireyin öfkesini yönetme ve uygun bir şekilde ifade etme becerisini göstermektedir. Bu bağlamda araştırmanın çalışma grubu Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti ve Türkiye'de öğrenim gören üniversite öğrencileridir. 106'sı kadın, 44'ü ise erkek olmak üzere toplamda 150 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada sosyo demografik form kullanılmış olup cinsiyet, yaş, öğrenim gördüğü ülke, şehir, ikamet yeri, daha önceki kumar deneyimi, kayıpla birlikte oluşan öfke, akademik başarı gibi sorulara yer verilmiştir. Kumar oynama nedenleri ölçeği ve sürekli öfke-öfke ifade tarzı ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; genel anlamda pozitif- zayıf ya da negatif-zayıf yönde ilişkilere ulaşılmıştır bu bağlamda kumar oynama nedenleri ile öfke arasında ilişki olduğu savunulabilir. Anahtar Kavramlar: Bağımlılık, Davranışsal Bağımlılık, Kumar Bağımlılığı, Öfke.
Özet (Çeviri)
Specific research is required to determine exactly the relationship between the reasons for gambling and anger management of university students studying in the Turkish Republic of Northern Cyprus or Turkey. However, it is stated in the literature that there are some relationships between gambling addiction and anger control in general. Gambling addiction refers to an individual becoming excessively addicted to gambling games or gambling-related activities. This addiction can lead to many negative effects and affect a person's life. Anger control shows the ability of an individual to manage his anger and express it appropriately. In this context, the study group of the research is university students studying in the Turkish Republic of Northern Cyprus and Turkey. It consists of a total of 150 students, 106 of whom are women and 44 are men. The socio-demographic form was used in the research, and questions such as gender, age, country of study, city, place of residence, previous gambling experience, anger at loss, and academic success were included. Gambling reasons scale and trait anger-anger expression style scale were used. According to the research findings; In general, positive-weak or negative-weak relations have been reached. In this context, it can be argued that there is a relationship between the reasons for gambling and anger. Key Concepts: Addiction, Behavioral Addiction, Gambling Addiction, Anger.