Doku rejenerasyonunda biyomateryaller
Biomaterials in tissue regeneration
- Tez No: 817657
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA JULİDE AKBUĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışmamızda; kitozan, bal ve hyaluronik asidin optimal formülasyonlarının hazırlanarak doku rejenerasyonundaki rollerinin incelenmesi ve yara bakım ürünü olarak kullanılabilirliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kitozan-Bal-Hyaluronik asit kombinasyonu hidrojel formülasyonları, farklı molekül ağırlıklarındaki hyaluronik asit ve farklı oranlarda etken içerikleri ile hazırlandı. Viskozite, su içeriği ve su tutma kapasiteleri karşılaştırılıp hidrojel bağlanma özellikleri SEM ile incelendi. Hücre kültürü çalışmalarıyla; hidrojellerin hücre yüzeyine tutunma özelliğinin incelenmesi, hücre canlılığına etkisi ve hücre proliferasyonunun incelenmesi gerçekleştirildi. Hayvan deneyleri gerçekleştirilerek kitozan-bal-hyaluronik asit hidrojellerinin yara bakımında doku rejenerasyonu üzerindeki etkileri incelendi. Bulgular: Kitozan-Bal-Hyaluronik asit kombinasyonu hidrojel formülasyonlarının çok iyi hücre adhezyon ve proliferasyon özellikleri gösterdiği, formülasyonlarda viskozite için belirleyici faktörün hyaluronik asit miktarı olduğu, poroz yapı oluşumunda kitozanın yüksek, hyaluronik asidin orta, balın ise düşük uyum gösterdiği, hidrojel fomülasyonlarının in-vivo yara iyileşmesini anlamlı ölçüde hızlandırdığı görülmüştür. Sonuç: Çalışmamız kitozan, bal ve hyaluronik asidin birlikte kullanımında hidrojel formülasyonlarının optimizasyonu ve bu kombinasyonun doku rejenerasyonu için potansiyel kullanımını ortaya koymaktadır. Çalışma bulgularımız ışığında, Kitozan-Bal-Hyaluronik asit kombinasyonu hidrojel formülasyonlarının doku rejenerasyonu için potansiyel bir terapötik yaklaşım olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: In our work, it is aimed to prepare the optimal formulations of chitosan, honey and hyaluronic acid and investigation of its effects on tissue regeneration and determining potential usage for wound care. Material and methods: Chitosan-Honey-Hyaluronic acid formulations prepared with different molecular weight of chitosan and different proportions of ingredients. Viscosity, water content and water-holding capacities were compared and hydrogel binding capabilities were investigated with SEM. Via cell culture studies; cell surface binding capabilities of hydrogels, their effects on cell viability and cell proliferation were investigated. Animal studies were performed to investigate the effects of chitosan-honey-hyaluronic acid hydrogels on wound care and tissue regeneration. Results: Chitosan-Honey-Hyaluronic acid combination hydrogel formulations show very good cell adhesion and proliferation properties, the determining factor for viscosity in formulations is the amount of hyaluronic acid, chitosan shows high performance in porous structure formation while hyaluronic acid is medium and honey is low-adaptive. For in-vivo wound healing properties, hydrogel formulations have been found to significantly accelerate wound healing. Conclusion: Our study reveals the optimization of hydrogel formulations and the potential use of this combination for tissue regeneration in combination of chitosan, honey, and hyaluronic acid. In the light of our study findings, we think that the combination of Chitosan-Honey-Hyaluronic acid hydrogel formulations can be a potential therapeutic approach for tissue regeneration.