Sınıf öğretmenlerinin işitme kaybı-işitme cihazları bilgi düzeylerinin kaynaştırma eğitimine ilişkin tutumları üzerine etkisi
The effect of primary school teacher's hearing loss-hearing aids knowledge levels on their attitudes towards inclusive education
  1. Tez No: 817661
  2. Yazar: ŞEBNEM İREM YURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızda sınıf öğretmenlerinin; işitme kaybı ve işitme cihazları hakkındaki bilgileri, bilgilerine dair düşünceleri ve işitme kayıplı kaynaştırma öğrencilerine yönelik sergiledikleri sınıf içi davranışları ile işitme kayıplı kaynaştırma öğrencilerinin eğitimine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. 275 sınıf öğretmenine araştırmacı tarafından Öğretmen Demografik Bilgi Anketi, İşitme Kaybı ve İşitme Cihazları Hakkında Öğretmen Anketi ile Kaynaştırma Eğitimi Tutum Ölçeği uygulanmıştır. İşitme Kaybı ve İşitme Cihazları Hakkında Öğretmen Anketi, Düşünce (4-20 puan arası), Bilgi (9- 45 puan arası) ve Davranış (13- 65 puan arası) olmak üzere 3 bölümden oluşur. Kaynaştırma Eğitimi Tutum Ölçeği ise Sınıf (3-15 puan arası), Okul (4-20 puan arası), Aile (2- 10 puan arası) ve Başarı (3- 15 puan arası) alt boyutlarından oluşur. Çalışmada ölçekler ve alt boyutlar arasındaki ilişki incelenmesi amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışmamızın sonucuna göre sınıf öğretmenlerinin, işitme kaybı ve işitme cihazları hakkındaki bilgilerine ait düşünceleri ile sınıf içerisindeki ve okul yönetimine yönelik tutumu arasında ilişki bulunmadığı belirlenmiştir. Ancak bu bulgu hariç tutulduğunda, sınıf öğretmenlerinin; işitme kaybı ve işitme cihazları hakkındaki bilgileri, bilgilerine dair düşünceleri ve sınıf içi davranışları ile işitme kayıplı çocuğun ailesine, çocuğun başarılı olabileceğine, okul personeline ve sınıfa yönelik tutumu arasında ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmamızda elde edilen bulgular göz önünde bulundurulduğunda, sınıf öğretmenlerinin işitme kaybı ve işitme cihazları hakkında yeterlilikleri, bilgileri ve bilginin sınıf içerisinde davranışlara yansıması, sınıf ortamlarının ihtiyaçlar dahilinde iyileştirilmesi, okul personellerinin bilgilendirilmesi ve sorumluluk alması, çocuğun başarılı olabileceğine inanarak eğitim verilmesi ve işitme kaybı olan çocukların ailelerinin de bu eğitime dahil olması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study aims to investigate the relationship between primary school teachers' knowledge about hearing loss and hearing devices, their attitudes towards this knowledge, and their in-class behaviors towards students with hearing loss, as well as the attitudes of inclusion education towards these students. To achieve this goal, we administered the Researcher Demographic Information Questionnaire, Teacher Questionnaire on Hearing Loss and Hearing Devices, and Inclusion Education Attitude Scale to 275 classroom teachers. The Teacher Questionnaire on Hearing Loss and Hearing Devices consists of three sections: Thoughts (4-20 points), Knowledge (9-45 points), and Behavior (13-65 points). The Inclusion Education Attitude Scale comprises sub-dimensions: Classroom (3-15 points), School (4-20 points), Family (2-10 points), and Success (3-15 points). Correlation analysis was conducted to examine the relationship between the scales and sub-dimensions. Based on our findings, there is no significant relationship between teachers' thoughts about their knowledge of hearing loss and hearing devices and their attitudes toward the classroom and school administration. However, excluding this finding, it was observed that teachers' knowledge about hearing loss and hearing devices, their thoughts about this knowledge, and their in-class behaviors are related to their attitudes towards the child's family, the child's potential for success, school personnel, and the classroom. In light of these results, it is recommended that teachers enhance their proficiency and knowledge regarding hearing loss and hearing devices, ensure that their knowledge reflects in classroom behaviors, improve classroom environments according to the needs, inform and involve school personnel, believe in the child's potential for success, and include the families of hearing-impaired children in the educational process.