Social movements, resistance, and media practice: Contribution to an analysis of socio-political conflicts, and social inequalities in the Republic of Guinea
Toplumsal hareketler, direniş ve medya uygulamaları: Gine Cumhuriyeti'ndeki sosyopolitik çatışmalar ve eşitsizlik
- Tez No: 817662
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT GÜLLÜPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Son 20 yılda Afrika'da büyük siyasi krizler ve yoğun protestolar yaşandı. Bu siyasi krizler bazen anlaşılması zor biçimler alıyor. İklim değişikliği ve gıda krizinden, demokrasinin kalitesinin sorgulanmasına ve vatandaşların kendilerinin tanımlamaya çalıştığı rejim türüne kadar, yapılması gereken çok şey olduğuna şüphe yok. 2010 yılından bu yana Gine, hem siyasi hem de etnik seçimlerin ardından yapısal krizlerle boğuşmakta ve yüzlerce gösteriye sahne olmaktadır. Güç ve nüfuz kazanma stratejilerinin adaletin önüne geçtiği ve sosyal eşitsizliklerin göz ardı edildiği açıktır. Siyasi partiler ve hükümet arasındaki güven eksikliği ve yerel medyanın bazen fazla partizan olarak görülmesi, yeni bir aktör kategorisinin dijital kamusal alanda kendini göstermesinin önünü açıyor. Bu çalışma, saha araştırmasına dayalı olarak Gine'deki toplumsal hareketlerin detaylı bir analizini sunmaktadır. Sıralı karma açıklayıcı bir çalışma aracılığıyla, 2019-2021 yılları arasında 350 katılımcıyla bir anket yapılmış ve nicel çalışmanın bulgularını daha fazla açıklamak için 25 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma Gine Cumhuriyeti'nde istikrarsızlığa yol açan bir dizi içsel faktörü ele almakta ve içsel ve dışsal faktörler ile toplumsal hareketlerin direniş imkân ve kapasiteleri, medya olanakları ve toplumsal eşitsizlik kaynakları arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the past 20 years, Africa has experienced major political crises and intense protests. These political crises sometimes take forms that are difficult to understand. From climate change and the food crisis to the questioning of the quality of democracy and the type of regime that citizens themselves are trying to define, there is no doubt that much remains to be done. Since 2010, Guinea has been grappling with structural crises after elections, both political and ethnic, and has seen hundreds of demonstrations. It is clear that strategies to gain power and influence have taken precedence over justice, and that social inequalities have been sidelined. The lack of trust between political parties and the government, with local media sometimes seen as too partisan, paves the way for a new category of actors to assert themselves in the digital public sphere. This study provides a detailed analysis of social movements in Guinea based on field research. Through a sequential mixed explanatory study, a survey of 350 respondents was conducted between 2019 and 2021, and in-depth interviews with 25 respondents were conducted to further explain the findings of the quantitative study. In conclusion, this study addresses a number of endogenous factors that have led to instability in the Republic of Guinea and seeks to explain the relationship between endogenous and exogenous factors and the possibilities and capacities of social movements for resistance, media opportunities and sources of social inequality.