An advanced control scheme for brushless DC motor speed control based on hybrid gray wolf optimization – Pİ controller
Hibrit gri kurt optimizasyonuna dayali firçasiz DC motor hiz kontrolü için gelişmiş kontrol şemasi – Pİ kontrolör
  1. Tez No: 817663
  2. Yazar: SHUKRI MAHMOOD YOUNUS YOUNUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞURHAN KUTBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fırçasız doğru akım motorların sabit yük durumları, değişken yükleme durumları ve değişken ayarlı hız durumları gibi çeşitli çalışma ayarlarında daha iyi çalışması için hız kontrol cihazı tasarımı esastır. Orantılı entegre denetleyicileri içeren geleneksel denetleyiciler, genellikle verimlilik beklentilerinin altında kalır ve bunun nedeni çoğunlukla Fırçasız DC motor sürücüsünün özelliklerinin doğrusal olmamasıdır. Bu çalışma, bu sorunu ele almak için fırçasız DC motorlarda hız yönetimi için hibrit bir gri kurt optimizasyonu ve orantılı entegre denetleyici önermektedir. Sabit yük koşulları, değişken yük durumları ve değişken ayarlı hız durumları için, önerilen denetleyicinin verimliliği değerlendirilmiş ve PID denetleyicisi, PSO-PI denetleyicisi ve ANFIS'inkiyle karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, katsayılarının meta sezgisel yöntemle ayarlanmasına dayalı olarak sistemin daha fazla kararlılığını elde etmek için iki PI denetleyicisi kullanılmıştır. Simülasyon bulguları, Hibrit GWO-PI tabanlı denetleyicilerin, incelenmekte olan diğer denetleyicilerden her yönden üstün olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada dört durum çalışması sunulmuş ve en iyi durum çalışması sırasıyla Hatanın karesinin ortalamasının karekökü (RMSE), Mutlak hatanın integrali (IAE), Mutlak hatanın integral süresi (ITAE) ve Hatanın karesının integrali (ISE) için sırasıyla 0.18619, 0.01928, 0.00030 ve 0.01233 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For brush-less DC motors to function well in a range of operating situations, such as constant load, variable load, and variable set speed scenarios, speed controller design is essential. Conventional controllers, including proportional integral controllers, frequently fall short of efficiency goals because to the traits and properties of a Brush-less DC motor drive that exhibit nonlinearity. This paper offers a solution for managing the speed of Brush-less DC motors by combining a proportional integral controller and a hybrid gray wolf optimization. The performance of the proposed controller is evaluated and contrasted with that of PID controller, PSO-PI controller, and ANFIS for situations with constant load, variable load, and varying set speed. In this study, two PI controllers are used to boost the stability of the system, and a meta-heuristic technique is used to modify the coefficients of the two PI controllers. The simulation findings show that hybrid GWO-PI-based controllers are in every way more effective than alternative controllers being considered. The best-case study results for the four case studies provided in this study were 0.18619, 0.01928, 0.00030, and 0.01233 for the root-mean-square error (RMSE), integral of absolute error (IAE), integral time of absolute error (ITAE), and integral of square error (ISE), respectively.