Astımlı çocuk hastalara verilen eğitimin öz yeterlilik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of education given to children with asthma on self-efficacy and quality of life
- Tez No: 817664
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma astımlı çocuklara hemşire tarafından verilen astım eğitiminin, astımlı çocukların öz becerilerine ve yaşam kalitesine olan etkisinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. Araştırma bir yarı deneysel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Verilerin analizinde, demografik özellikleri tanımlamak için sayı yüzde dağılımı ve tanımlayıcı istatistikler, grupların homojenliğini değerlendirmede ki kare testi yapılmıştır. Verilerin normal dağılımına Kolmogorov Smirnov testi ile bakıldı. Veriler normal dağılım göstermediğinden Mann Whitney U ve Wilcoxon Signed Ranks testi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği'nde takipli 8-12 yaş arası 40'ı deney, 40'ı kontrol grubuna dahil olmak üzere 80 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanması için“Astımlı Çocuk Tanıtım Formu”,“Kid-KINDL Genel Çocuk Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Çocuklar İçin Astım Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Astımlı Çocuk ve Adölesanlar İçin Öz Etkililik Ölçeği”olmak üzere bir tanıtıcı form ve 3 ölçek kullanılmıştır. Verilerin toplanması Nisan 2022 – Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Eğitim verilmesinin astım tanılı çocukların yaşam kalitesi ve öz yeterliliğine etkisini belirlemek amacıyla uygulanan ölçeklerin deney ve kontrol grubunda ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında, Kid-KINDL Genel Çocuk Yaşam Kalitesi Ölçeği puanlarının kontrol grubuna göre deney grubunda son test puanı artış miktarının daha fazla olduğu saptanmıştır. Çocuklar İçin Astım Yaşam Kalitesi Ölçeği puanlarının kontrol grubuna göre deney grubunda son test puanı artış miktarının daha fazla olduğu saptanmıştır. Astımlı Çocuk ve Adölesanlar İçin Öz Etkililik Ölçeği puanlarının kontrol grubuna göre deney grubunda son test puanı artış miktarının daha fazla olduğu görülmüştür. Astımlı çocuklara çocuk hemşiresi tarafından anlaşılır bir şekilde, uygun materyal kullanılarak literatür bilgisi ışığında eğitim verilmesinin astımlı çocukların yaşam kalitelerine ve öz becerilerine olumlu etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the effect of asthma education given to asthmatic children by nurses on asthmatic children's self-skills and quality of life. The research is a quasi-experimental and descriptive study. In the analysis of the data, number percentage distribution and descriptive statistics were used to define demographic characteristics, and the chi-square test was used to evaluate the homogeneity of the groups. The normal distribution of the data was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. Since the data did not show normal distribution, Mann Whitney U and Wilcoxon Signed Ranks tests were used. The sample of the study consisted of 80 patients, 40 of whom were in the experimental group and 40 of whom were in the control group, between the ages of 8-12, who were followed up in the Pediatric Immunology and Allergy Diseases Polyclinic of Ankara Sami Ulus Pediatrics Training and Research Hospital. An introductory form and 3 scales were used to collect the data:“Child with Asthma Form”,“Kid-KINDL General Child Quality of Life Scale”,“Asthma Quality of Life Scale for Children”,“Self-Efficacy Scale for Asthmatic Children and Adolescents”. Data collection was carried out between April 2022 and September 2022. When the pre-test and post-test scores of the scales applied to determine the effect of education on the quality of life and self-efficacy of children with asthma were compared in the experimental and control groups, it was seen that the Kid-KINDL General Child Quality of Life Scale scores were higher in the post-test score increase in the experimental group compared to the control group. It was observed that the amount of posttest score increase in the experimental group was higher in the Asthma Quality of Life Scale for Children scores than in the control group. It was seen that the amount of post-test score increase in the experimental group was higher in the Self-Efficacy Scale for Children and Adolescents with Asthma scores compared to the control group. It has been found that educating asthmatic children in an understandable way by the pediatric nurse, using appropriate materials and in the light of the literature, has a positive effect on the quality of life and self-skills of asthmatic children.