The relationship between distributed leadership and organizational commitment in hotels: The case of Erzurum
Otellerde dağıtımcı liderlik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Erzurum örneği
- Tez No: 817665
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Erzurum'daki otel çalışanlarının dağıtımcı liderlik algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın başlıca amacı, dağıtımcı liderlik ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Çalışma kapsamında Erzurum'da faaliyet gösteren otel işletmelerinin çalışanları ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Erzurum'daki otellerde toplam 1195 kişi istihdam edilmektedir. İstihdam edilenlerin 740'ı kış sezonunda çalışan bireylerden oluşmaktadır. Geri kalan 455 çalışan ise otellerin kadrolu çalışanı olarak istihdam edilmektedir. Dağıtımcı liderlik uygulamaları ve çalışanların örgütsel bağlılığı genellikle uzun vadede ortaya çıkan faktörlerdir. Bu noktadan hareketle Erzurum'daki 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışan 455 kadrolu çalışana bir anket uygulanmıştır. Çalışmada Wood (2005) tarafından geliştirilen ve Bostancı (2012) tarafından Türkçe literatüre kazandırılan“Paylaşımcı Liderlik Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler içerisinde hatalı ve/veya eksik doldurulan anketler ayrıştırılmış ve eksiksiz bilgi içeren anketler analize dahil edilmiştir. Toplanan veriler SPSS paket programına girildikten sonra ilk aşamada güvenilirlik ve geçerlilik analizleri yapılmıştır. Ardından hipotezler nedensellik üzerine kurulu olduğu için her bir hipotez Regresyon Analizi yardımıyla test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre dağıtımcı liderliğin örgütsel bağlılık üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi vardır. Dağıtımcı liderliğin alt boyutları da örgütsel bağlılığın alt boyutları üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between distributed leadership perceptions and organizational commitment of hotel employees in Erzurum was examined. This study was conducted to determine whether there is a significant relationship between distributed leadership and organizational commitment. Within the scope of the study, a face-to-face survey was conducted with the employees of hotel businesses operating in Erzurum. A total of 1195 people are employed in hotels in Erzurum. Of those employed, 740 are individuals who work in the winter season. The remaining 455 employees are employed as permanent employees of the hotels. Distributed leadership practices and organizational commitment of employees are factors that generally emerge in the long term. From this point of view, 455 employees employed in 4 and 5 star hotels in Erzurum a questionnaire was administered to permanent employees. In the study, the“Distributed Leadership Scale”developed by Wood (2005) and introduced to the Turkish literature by Bostancı (2012) was used. Incorrect and/or incomplete questionnaires within the collected data were separated and the questionnaires with complete information were included in the analysis. After the collected data were entered into the SPSS package program, reliability and validity analyses were performed at the first stage. Then, since the hypotheses were based on causality, each hypothesis was tested with the help of Regression Analysis. According to the findings obtained from the research distributed leadership has a positive and significant effect on organizational commitment. The sub-dimensions of distributed leadership also have a positive and significant effect on the sub-dimensions of organizational commitment.