The impact of income inequality on economic growth in the MENA region (1996-2020): An examination of direct and indirect effects
MENA bölgesinde gelir eşitsizliğinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi (1996-2020): Doğrudan ve dolaylı etkilerin incelenmesi
- Tez No: 817675
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER GÜNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, gelir eşitsizliğinin ekonomik büyümeye doğrudan ve dolaylı etkilerini ampirik olarak incelemekte ve özellikle bu ilişkiyi belirleyen çeşitli iletim kanallarına Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde odaklanmaktadır. Gelir dağılımı açısından dünyanın en eşitsiz bölgesi olan MENA bölgesi, bu çalışma için çarpıcı bir arka plan sağlar. Ayrıca, bu konuya bu bölgeye özgü olan kısıtlı literatür göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışma 1996'dan 2020'ye, 25 yıl boyunca 14 MENA ülkesindeki etkileri incelemektedir. Sonuçların geçerliliğini ve sağlamlığını garanti etmek için, çalışma Sabit Etkiler (FE), Sabit Etkiler İki Aşamalı En Küçük Kareler (FE-2SLS) ve İki Aşamalı En Küçük Kareler (2SLS) dahil olmak üzere çeşitli ekonometrik teknikler kullanmaktadır. Çalışmanın bulguları, özellikle birincil iletim kanalları dikkate alınmadığında, gelir eşitsizliğinin ekonomik büyümeye güçlü negatif bir doğrudan etkisi olduğunu vurgulamaktadır. Dolaylı etkilerle ilgili olarak, analiz, eşitsizlik-büyüme bağlamında insan sermayesinin fiziksel sermayeden öncelikli olduğunu öne sürmektedir. Bu, öncelikli olarak kredinin erişilebilirliğinin rolünün eğitimi ve dolayısıyla büyümeyi teşvik etme şeklinde güçlendirilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum, Kredi Piyasası Kusurları kanalını desteklemektedir. Ayrıca, bulgular, artan politik istikrarın eşitsizliğin büyüme üzerindeki negatif etkilerini önemli ölçüde dengelediği kanalını doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study empirically explores the direct and indirect impacts of income inequality on economic growth, with a particular focus on various transmission channels that dictate this relationship in the Middle East and North Africa (MENA) region. The MENA region, being the world's most unequal region in terms of income distribution, provides a compelling backdrop for the study. Furthermore, given the limited literature on this topic specific to this region, this study scrutinizes the effects in 14 MENA countries over a span of 25 years, from 1996 to 2020. To ensure the validity and robustness of the results, the study employs a variety of econometric techniques, including Fixed Effects (FE), Fixed Effects Two-Stage Least Squares (FE-2SLS), and Two-Stage Least Squares (2SLS). The study's findings highlight a robust negative direct effect of income inequality on economic growth, especially when primary transmission channels are not considered. Regarding the indirect effects, the analysis suggests that human capital takes precedence over physical capital within the inequality-growth nexus. This is primarily due to its reinforcement of the role of credit accessibility in promoting education and, consequently, growth. This supports the Credit Market Imperfection channel. Additionally, the findings substantiate the Sociopolitical Unrest channel, as increased political stability significantly counteracts the negative effects of inequality on growth.