Ekonomik büyüme ve gelir eşitsizliğinin yoksulluk düzeyinin belirlenmesinde etkisi: Gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş olan ülkeler üzerine bir inceleme
The effect of economic growth and income inequality on determining the level of poverty: A study on developed, developing & least-developed countries
  1. Tez No: 818791
  2. Yazar: AHED N. M. ENAIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde ekonomik büyüme ve gelir eşitsizliğinin yoksulluk düzeyinin belirlenmesine etkisini araştırmayı amaçlamıştır. 2004'ten 2020'ye kadar 17 yıllık bir süre içinde sırasıyla 11 gelişmiş, 10 gelişmekte olan ve 48 az gelişmiş ülke seçilmiştir. Araştırmanın amacına ulaşması için iki bağımsız değişkenin (ekonomik büyüme ve eşitsizlik) bağımlı değişken (yoksulluk) üzerindeki etkisinin önemini araştırmak üzere üç ana hipotez kurulmuştur. Araştırmanın hipotezleri, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için panel veri regresyonu (sabit etkiler modeli), az gelişmiş ülkeler için ise kesitsel regresyon kullanılarak test edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre gelişmiş ülkelerde yoksulluk, gelir eşitsizliği ve ekonomik büyüme ile anlamlı bir pozitif ilişkiye sahiptir. Gelişmekte olan ülkelerde ise yoksulluk, gelir eşitsizliği ile anlamlı bir pozitif ilişkiye ve ekonomik büyüme ile önemli ölçüde negatif bir ilişkiye sahiptir. Az gelişmiş ülkelerde yoksulluk ile gelir eşitsizliği ve ekonomik büyüme arasında anlamlı bir pozitif ilişki bulunmaktadır. Bu sonuçlarla, ekonomik büyüme ve gelir eşitsizliği arasındaki dengeye odaklanılarak yoksulluğun azaltılması stratejilerinin yeniden değerlendirilmesi gerektiği ortaya konulmuştur. Sadece ekonomik büyümeye odaklanılması yerine, gelirin adil bir şekilde dağıtılmasını sağlayacak politikaların benimsenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Yoksulluğun azaltılması hedefiyle hareket eden hükümetlerin, sadece ekonomik büyümeyi teşvik edici bir çerçeve oluşturması yeterli değildir; aynı zamanda, eğitim aracılığıyla kaliteli insan sermayesinin geliştirilmesine yatırım yapmaları esastır. Bu bağlamda, ülkelerin sağlam kurumsal yapılar oluşturması ve etkili bir yönetişimi benimsemesi, sürdürülebilir bir kalkınma için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of economic growth and income inequality on determining poverty levels in developed, developing, and least-developed countries. Based on sampling conditions, 11 developed, 10 developing, and 48 least-developed countries were selected for a period spanning 17 years from 2004 to 2020. To achieve the study's objectives, three main hypotheses were established to investigate the significance of the impact of two independent variables (economic growth and inequality) on the dependent variable (poverty). The study's hypotheses were tested using panel data regression (fixed effects model) for developed and developing countries, and cross-sectional regression for least developed countries. The study findings are as follows: In developed countries, both income inequality and economic growth have a positive effect on poverty. In developing countries, income inequality has a positive effect on poverty while economic growth has a negative effect. In least-developed countries, both income inequality and economic growth have apositive effect on poverty. These findings suggest that there is a need to reevaluate poverty reduction strategies by focusing on the balance between economic growth and income equality. Emphasizing solely on economic growth is not sufficient; adopting policies that ensure a fair distribution of income is imperative. Governments aiming to reduce poverty should not merely focus on creating an environment that promotes economic growth; it is also fundamental for them to invest in the development of high-quality human capital through education. In this context, it is critically important for countries to establish robust institutional structures and adopt effective governance to ensure sustainable development.