Parvoviral enteritisli köpeklerde C-reaktif protein/albümin oranının değerlendirilmesi
Evaluation of C-reactive protein/albümin ratio in dogs with parvoviral enteritis
  1. Tez No: 817679
  2. Yazar: KÜBRA ÇOKÇEVİK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KORAY ALBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Parvoviral enterit, CPV Tip-2 virüsünden kaynaklanan ve yavru köpeklerde yüksek morbidite ve mortaliteye sahip önemli enfeksiyöz hastalıktır. Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyada bu hastalıkla savaşılmaktadır. Hastalığa özgü spesifik bir tedavi protokolü olmamakta birlikte hastalığı destekleyici sağaltım uygulamaları yapılmaktadır. Beşerî tıp alanında birçok hastalığın şiddetinin ve prognozun belirlenmesinde kullanılan C-Reaktif protein/albümin oranı günümüzde veteriner hekimlik alanında da yer almaya başlamıştır. Yapılan bu çalışmada parvoviral enteritli köpek prognozunun ve hastlalık şiddetinin belirlenmesine katkı sunması beklenen CRP/ALB oranının belilenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 20 adet parvoviral enteritli ve 10 adet sağlıklı köpek kullanılmıştır. Bu çalışmada bazı hemogram ve biyokimyasl parametrelerle birlikte CRP/ALB oranı da hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Parvoviral enteritis is an important infectious disease caused by the CPV Type-2 virus with high morbidity and mortality in puppies. This disease is being fought all over the world, including Türkiye. Although there is no specific treatment protocol specific to the disease, supportive treatment practices are carried out. The C-Reactive protein/albumin ratio, which is used to determine the severity and prognosis of many diseases in the field of human medicine, has started to take place in the field of veterinary medicine today. In this study, it was aimed to determine the CRP/ALB ratio, which is expected to contribute to the determination of the prognosis and severity of the dog with parvoviral enteritis. In the study, 20 dogs with parvoviral enteritis and 10 healthy dogs were used. The CRP/ALB ratio was also calculated along with some of the hemogram and biochemistry holders in this list.