İşitme cihazı kullanan geriatrik bireylerde işitme cihazı memnuniyeti ve benlik saygısı değerlendirilmesi
Evaluation of hearing aid satisfaction and self-esteem in geriatric individuals that using hearing aids
- Tez No: 817700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İşitme, çevremizle iletişim kurmamızı sağlayan en önemli duyulardan biridir. İşitmeyi oluşturan yolakların herhangi bir basamağında oluşan patoloji işitme kaybına sebep olmaktadır. İşitme kaybının etkilerini azaltmak ve konuşmayı anlamama problemini gidermek amacıyla işitme cihazları kullanılmaktadır. İşitme cihazını kullanan bireylerde memnuniyeti etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. İşitme kaybı tipi, süresi, konuşmayı anlama performansı, bireyin yaşı, bilişsel durumu, sosyal statü ve işitme cihazı kullanım süresi işitme cihazı memnuniyetini etkileyen faktörler arasındadır. Kişinin kendisini nasıl değerlendirdiğini gösteren, kendini beğenme durumuna benlik saygısı denir. Benlik saygısının yüksekliği ve düşüklüğü farklı sonuçlar doğurmaktadır. Araştırmanın amacı işitme cihazı kullanan yaşlı bireylerde işitme cihazı memnuniyeti ve benlik saygısı arasındaki korelasyonu incelemektir. Bu amaçla çalışmaya 65 yaş ve üzeri en az 6 aydır işitme cihazı kullanan 160 birey dahil edilmiştir. İşitme cihaz memnuniyetini değerlendirmek için İşitme Cihazından Sağlanan Faydanın Kısaltılmış Profili (APHAB), benlik saygısını değerlendirmek için ise Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Bireylerin APHAB alt skorları ile benlik saygısı olumlu ve olumsuz boyutlarına verdikleri yanıtlar arasındaki korelasyon incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda bireylerin medeni durumları, eğitim düzeyleri, işitme kaybı derecesi ve işitme cihazı türü değişkenlerine göre APHAB anketi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak genel benlik skorlarına göre anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. İşitme cihazı kullanım yönü ile bütün alt ölçekler arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır bu sonuç literatürdeki diğer sonuçlar ile uyumludur. Genel APHAB ölçeği ile benlik toplam ölçeği arasında bir ilişki bulunmuştur ancak bu ilişki anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
Hearing is one of the most important senses that allows us to communicate with our environment. Pathology in any step of the pathways that make up hearing causes hearing loss. Hearing aids are used to reduce the affects of hearing loss and to overcome the problem of not understanding speech. There are many factors that affect the satisfaction of individuals using hearing aids. Hearing loss type, duration, speech comprehension performance, age, cognitive status, social status and duration of hearing aid use are among the factors that affect hearing aid satisfaction. Self-esteem is the state of liking oneself, which shows how one evaluates oneself. High and low self-esteem have different consequences. The aim of the study was to examine the correlation between hearing aid satisfaction and self-esteem in elderly individuals using hearing aids. For this purpose, 160 individuals aged 65 years and over who have been using hearing aids for at least 6 months were included in the study. The Abbreviated Profile of Hearing Aid Benefit (APHAB) was used to assess hearing aid satisfaction and the Self-Esteem Rating Scale Short Form was used to assess self-esteem. The correlation between the individuals' APHAB sub-scores and their responses to the positive and negative dimensions of self-esteem was examined. As a result of the study, a significant relationship was found between the APHAB questionnaire according to the marital status, education level, degree of hearing loss and type of hearing aid. However, no significant relationship was found according to general self-scores. There was no significant relationship between the direction of hearing aid use and all subscales, which is consistent with other results in the literature. A relationship was found between the overall APHAB scale and the total self scale, but this relationship was not significant.