Yaşlı bireylerin dijital hazırbulunuşluk bağlamında işitme cihazı kullanım deneyimleri
Elderly individuals' experiences of using hearing aids in the context of digital readiness
- Tez No: 957194
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜŞAN ÖZGÜN BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Kulak Burun ve Boğaz, Geriatrics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gerontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Yaşla birlikte ortaya çıkan işitme kaybı bireylerin sosyal, psikolojik ve bilişsel açıdan etkilenmelerine yol açmakta, işitme cihazı kullanımı bu etkileri hafifletmede önemli bir araç olarak görülmektedir. Teknolojik cihazların kullanımına yönelik bireysel tutumlar ve dijital yeterlilikler bu süreci etkileyebilmektedir. Bu nedenle bu araştırmada, yaşlı bireylerin dijital hazırbulunuşluk bağlamında işitme cihazı kullanım deneyimlerinin anlaşılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma kapsamında yer alan ve yaşa bağlı işitme kaybına sahip olmalarına rağmen işitme cihazı kullanmayan ve işitme cihazı kullanan yaşlıların bireylerin deneyimlerinin derinlemesine anlaşılması için nitel tasarım seçilmiştir. Bu kapsamda veriler yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla toplanmıştır. Veriler, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiş; Braun ve Clarke'ın altı aşamalı yaklaşımı doğrultusunda analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda dört ana tema ve bunlara bağlı alt temalar belirlenmiştir. Ana temalar;“İşitme Cihazı Kullanımına Yönelik Duygusal ve Sosyal Yaklaşımlar”,“İşitme Cihazı Kullanımına Yönelik Tutumlar ve Deneyimler”,“İşitme Cihazı Kullanımıyla İlgili Güçlükler”ve“Bireylerin Dijital Hazırbulunuşluk Deneyimleri”şeklindedir. Bu temaların, katılımcı deneyimlerinde karşılıklı etkileşim içinde ortaya çıktığı görülmüştür. Katılımcılar, işitme cihazlarının sosyal izolasyonu azalttığını ve iletişim becerilerini geliştirdiğini ifade etmiş; ancak teknik sorunlar ve fiziksel rahatsızlıkların süreci zorlaştırdığını belirtmişlerdir. Ayrıca dijital teknolojiye yatkınlık ve destek kaynaklarına erişimin, bireylerin dijital hazırbulunuşluk bağlamında işitme cihazı kullanım deneyimlerini etkilediği görülmektedir. Sonuç: Elde edilen bulgular, işitme cihazı kullanımının bireylerin yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkiler yarattığına işaret etmektedir. Ancak bu olumlu etkinin sürdürülebilirliği için dijital yeterliliklerin desteklenmesi gerektiği değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, yaşlı bireylerde dijital hazırbulunuşluk bağlamında işitme cihazı kullanım deneyimlerinin artırılmasının, cihaz kullanımının etkinliğini ve bireyin yaşam kalitesini destekleyebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Hearing loss associated with aging can affect individuals socially, psychologically, and cognitively. The use of hearing aids is seen as an important tool in alleviating these effects. Individual attitudes toward the use of technological devices and digital competencies can influence this process. Therefore, this study aims to understand the experiences of older adults regarding hearing aid use and to examine their levels of digital readiness. Method: A qualitative design was chosen to gain an in-depth understanding of the experiences of older adults with age-related hearing loss, including those who use and do not use hearing aids. Data were collected through semi-structured interview forms. The data were analyzed using thematic analysis, following Braun and Clarke's six-phase approach. Results: As a result of the study, four main themes and their associated sub-themes were identified. The main themes are:“Emotional and Social Approaches Toward Hearing Aid Use,”“Attitudes and Experiences Related to Hearing Aid Use,”“Challenges Related to Hearing Aid Use,”and“Individuals' Experiences of Digital Readiness.”These themes were found to emerge through mutual interaction within participants' experiences. Participants stated that hearing aids reduce social isolation and improve communication skills; however, they also noted that technical issues and physical discomfort made the process more difficult. Additionally, individuals' familiarity with digital technology and access to support resources were found to influence their hearing aid use experiences in the context of digital readiness. Conclusion: The findings indicate that the use of hearing aids has a positive impact on individuals' quality of life. However, it is considered that supporting digital competencies is necessary for the sustainability of this positive effect. In conclusion, enhancing hearing aid use experiences in the context of digital readiness among older individuals is anticipated to improve the effectiveness of device usage and support overall quality of life.