Kekeme bireylerde kekemelik şiddeti ile çabalama davranışının değerlendirilmesi
Evaluation of stuttering severity and striving behavior in stutterers
- Tez No: 817708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı kekeme bireylerde kekemelik şiddeti ile çabalama davranışının değerlendirilmesidir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki kekeme bireyler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise Afyon ili ve ilçelerindeki kekeme bireyler oluşturmaktadır. Çalışmaya 100 kekeme birey dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen kekeme bireylerin yaşları 19-45 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 32.88±6.28 idi. Çalışmaya dahil edilen kekemelerin 54'ü (%54) erkek, 46'sı (%46) kadın, %33'ü önlisans, %29'u lise, %23'ü otaokul, %8'i ilkokul, %7'si lisans/lisansüstü mezunu idi. Katılımcıların %61'inin gelir düzeyi orta, %24'ünün düşük, %15'inin ise yüksekti. Kekemeliğin şiddetini belirlemek için Kekemelik Kendini Değerlendirme Profili Türkçe Versiyonu Ölçeği (WASSP-TR), çabalama davranışının belirlenmesi için de Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği kullanıldı. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programı ile analiz edildi. İki parametreli değişkenler için bağımsız değişkenler t testi, ikiden fazla parametreli değişkenlere yönelik karşılaştırmalar için tek yönlü varyans analizi, sürekli değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi için ise Pearson's korelasyon analizi uygulanmıştır. p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the severity of stuttering and effort behavior in stuttering individuals. The population of the study consists of stuttering individuals in Turkey. The sample of the study consists of stuttering individuals in Afyon province and its districts. The study included 100 stuttering individuals. The ages of the stutterers included in the study ranged between 19-45 years and the mean age was 32.88±6.28. Of the stutterers included in the study, 54 (54%) were male, 46 (46%) were female, 33% had associate degree, 29% had high school, 23% had junior high school, 8% had primary school, and 7% had undergraduate/graduate degree. The income level of 61% of the participants was medium, 24% low, and 15% high. The Stuttering Self-Assessment Profile Turkish Version Scale (WASSP-TR) was used to determine the severity of stuttering, and the Coping Strategies Scale was used to determine struggling behavior. The data obtained from the study were analyzed with SPSS 21.0 package program. Independent variables t test was used for variables with two parameters, one-way analysis of variance was used for comparisons of variables with more than two parameters, and Pearson's correlation analysis was used to determine the relationship between continuous variables. p0.05).