Atletizm branşı tohm sporcularının dijital oyun bağımlılığı ile uyku kalitesi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of digital game addiction and sleep quality levels of thom athletes in track and fields
  1. Tez No: 817716
  2. Yazar: AYŞEN TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı atletizm branşı TOHM sporcularının dijital oyun bağımlılığı ile uyku kalitesi düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmaya 56 kadın, 80 erkek olmak üzere toplam 136 atletizm branşı TOHM sporcusu katılmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla TOHM sporcularının demografik bilgilerini tanımlamaya yönelik oluşturulan kişisel bilgi formu ile araştırmanın amacına yönelik uygulanan, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (DOBÖ-7) ve Richards Campbell Uyku Ölçeği (RCUÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizinde normal dağılıma uygunluğunun sınanması için SPSS programı ile basıklık ve çarpıklık analizleri yapılmış, histogram grafiği çizdirilmiştir. Normal dağılıma uygun olduğu görülerek tanımlayıcı istatistik, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Bağımlı değişkenlerde bağımsız değişkenler açısından anlamlı farklılıkları test etmek amacıyla bağımsız gruplarda t testi ve Anova analizi yapılmıştır. anova analiz tablolarında anlamlı farklılıkların kaynağını tespit etmek için ise Post-Hoc Tukey testi kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirliklerini belirlemek için Cronbach alpha katsayısı hesaplanmıştır. Sporcuların RCUÖ [t=-0.29; p=0.77] ve DOBÖ-7 [t=0.07; p=0.95] toplam ortalama puanlarının“cinsiyet”degişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmadığı belirlenmiştir. Sporcuların DOBÖ-7'nin toplam ortalama puanları“oyun oynama”değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık [t=3.87; p=0.001] göstermektedir. Anlamlı farklılığın oyun oynayan katılımcıların lehine olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sporcuların RCUÖ [t=-0.79; p=0.43] toplam ortalama puanlarının ise“oyun oynama”değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, DOBÖ-7'ye ilişkin toplam ortalama puanlarının [F(4-131)= 2.85; p=0.001]“oyun türü”değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan sporcuların RCUÖ'ne ilişkin toplam ortalama puanları DOBÖ-7 ile toplam ortalama puanları arasında ise (r=-0.326; p=0.001) negatif yönde ve orta düzeyde bir ilişkinin olduğu tespit ediliştir. Elde edilen sonuçlara göre; RCUÖ'nin DOBÖ-7'ni istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde yordadığı (β=-0.17, t=-2.01; p=0.047) belirlenmiştir. Yani uyku kalitesine ilişkin tutum düzeyindeki bir birimlik artış, oyun bağımlılığı düzeyinde 0.17'lik bir düşüşe neden olmaktadır. Sonuç olarak her ne kadar oyun süresinin artmasıyla spor performansın düşeceği düşünülse de sporcuların WA puanları ve oyun süreleri arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Fakat dijital oyun ölçeği toplam ortalama puanları ile uyku ölçeği toplam ortalama puanları arasında negatif yönde ve orta düzeyde ilişki bulunması, sporcuların toparlanma sürecinde etkili olan uykuyu dijital oyunların etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the digital game addiction and sleep quality levels of TOPC athletes in athletics. A total of 136 TOPC athletes, 56 women and 80 men, participated in the research. In the research, the personal information form created to define the demographic information of TOPC athletes, the Digital Game Addiction Scale (DGAS-7) and the Richards Campbell Sleep Scale (RCSS), the second part of which were used for the purpose of the research, were used for data collection. In order to test the conformity of the data to the normal distribution in the analysis of the data, kurtosis and skewness analyses were made with the SPSS program, and histogram graphs were drawn. Considering that it is suitable for normal distribution; descriptive statistical correlation and regression analyses were done. In order to test the significant differences in dependent variables in terms of independent variables, t-test and Anova analyses were done in independent groups. Post-Hoc Tukey test was used to determine the source of significant differences in ANOVA analysis tables. The Cronbach alpha coefficient was calculated to determine the reliability of the scales. Athletes' RCSS [t=-0.29; p=0.77] and DGAS-7 [t=0.07; p=0.95] scores indicated that the total mean scores did not differ significantly according to the“gender”variable. There is a statistically significant difference in the total mean scores of the athletes' DGAS-7 according to the“playing game”variable [t=3.87; p=0.001]. It was determined that the significant difference was in favor of the participants playing the game. In addition, the athletes' RCSS [t=-0.79; p=0.43] indicated that the total mean scores did not differ significantly according to the“playing game”variable. According to the results of the analysis, the total mean scores of DGAS-7 were [F(4-131)= 2.85; p=0.001]. It was determined that there was a statistically significant difference according to the“game type”variable. It has been determined that there is a positive and moderate relationship between RCSS scores and DGAS-7 scores of the athletes participating in the research (r=-0.326; p=0.001). According to the results obtained, it was determined that RCSS predicted DGAS-7 statistically significantly and negatively (β=-0.17, t=-2.01; p=0.047). In other words, a one-unit increase in the level of attitude towards sleep quality causes a 0.17 decrease in the level of game addiction. As a result, although it is thought that the sports performance will decrease with the increase of the playing time, no significant difference was found between the WA scores of the athletes and the playing times. However, it was concluded that there is a negative and moderate relationship between the total average scores of the digital game scale and the total average scores of the sleep scale, and that digital games affect sleep, which is effective in the recovery process of the athletes.