Normal ve sezaryen doğum yapan kadınlarda postpartum hüzün ve depresyon görülme durumu
Occurence of postpartum blues and depression in women with vaginal and cesarean deliveries
  1. Tez No: 817717
  2. Yazar: GÖKÇE NUR TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKDOLUN BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı, normal ve sezaryen doğum yapan kadınlarda postpartum hüzün ve depresyon görülme durumunu belirlemektir. Prospektif özellikteki çalışma Yozgat Şehir Hastanesi'nde 30 normal ve 30 sezaryen doğum yapan kadınlarla yürütülmüştür. Veriler postpartum 1., 3., 5., 7., 10., 14. ve 28. günlerde Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Sonrası Bilgi Formu, Günlük Deneyimler Anketi ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği ile ilk gün yüz yüze, sonraki günler telefonla toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare, Fisher Exact Ki-Kare, t testi, Mann Whitney U, Tekrarlı Ölçümlerde Anova, Friedman ve Cochrane Q testi, Pearson ve spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiş ve p0.05). Normal doğumda ilk 7 günde, sezaryen doğumda 1-3. günlerde negatif duygulanım daha fazladır (p0.05). Normal doğumda postpartum depresyon riski günlere göre benzerdir, sezaryen doğumda ise 14. günde artmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the occurrence of postpartum blues and depression in women who have had vaginal and cesarean deliveries. This prospective study was conducted at the Yozgat City Hospital with 30 women who had vaginal deliveries and 30 women who had cesarean deliveries. Data was collected face-to-face on the postpartum first day and via phone on 3rd, 5th, 7th, 10th, 14th and 28th days using the Introductory Information Form, Postpartum Information Form, Daily Experiences Questionnaire and Edinburgh Postpartum Depression Scale. The data was analyzed using descriptive statistics, Chi-square test, Fisher's exact Chi-square test, t-test, Mann-Whitney U test, repeated measures ANOVA, Friedman test, Cochrane Q test, Pearson correlation analysis and Spearman correlation analysis. A p-value of 0.05). Negative affect was higher in the first 7 days of vaginal delivery and in the first 1-3rd days of cesarean delivery (p0.05). The risk of postpartum depression was similar across days in vaginal delivery but increased on the 14th day in cesarean delivery.