Yetişkin kadınların diyet özetkinlik inançları, aşırı besin istekleri ve yeme farkındalıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between dietary self-efficacy belief, food craving and mindful eating of adult women
- Tez No: 817718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, yetişkin kadınların diyet özetkinlik inançları, aşırı besin istekleri ve yeme farkındalıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Eylül 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında Eskişehir ilinde özel bir merkeze başvuran 19-64 yaş arası 167 yetişkin kadın ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan bireylere hazırlanan anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile doldurulmuştur. Anket formu; tanımlayıcı bilgiler, sağlık durumu ve yaşam tarzı, diyet öyküsü, beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümleri içeren bir form, Diyet Özetkinlik İnançları Ölçeği, Aşırı Besin İsteği Ölçeği (ABİS) ve Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30)'nden oluşmaktadır. Beden kütle indeksi (BKİ) sınıflamasına göre bireylerin %47.3'ü normal, %29.9'u hafif şişman ve %22.8'i obezdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the relationship between adult women's dietary self-efficacy beliefs, food cravings and mindful eating. The study was conducted with 167 adult women aged 19-64 years who applied to a private center in Eskisehir between September 2022 and January 2023. The questionnaire form prepared for the individuals who volunteered to participate in the study was filled out by face-to-face interview technique. The questionnaire consisted of a form including descriptive information, health status and lifestyle, diet history, eating habits and anthropometric measurements, Dietary Self-Efficacy Belief Scale, Food Craving Questionnaire (FCQ) and Mindful Eating Questionnare-30 (MEQ-30). According to body mass index (BMI) classification, 47.3% of individuals were normal, 29.9% were overweight and 22.8% were obese.